manhattan the marmara

İstanbul yerine New York'u seçince 3 kat fazla kazandı!

Genel Uğurcan Tokay 16.01.2016
The Marmara Grubu, İstanbul yerine New York'ta hayata geçirdiği otel projesinde kazancını 3'e katladı.
The Marmara Grubu ABD'de ikinci bir otel yatırımı kararı aldığında İstanbul'da da peş peşe yeni otel inşaatlarına başlanıyordu. “Biz de yapalım mı?” diye pek çok araştırma yapıldı, birçok proje ile masaya oturuldu. Hatta bu projelerden birinin yatırım tutarıyla New York Park Avenue'de açılan otelin tutarı aynıydı. Ancak ABD büyük bir finans krizi yaşıyordu ve kriz aslında yatırımcılar için her zaman fırsattı. Ve New York'ta karar kılındı, 110 milyon dolarlık yatırımla otel tamamlandı. Otelin açılışının üzerinden henüz 3 ay geçmişken, The Marmara Collection CEO'su Hüseyin Öztürk ile bir araya geldik. Yatırım bankacılığı kökenli Öztürk, o gün verdikleri karardan nasıl memnun olduklarını anlatırken sohbete “Alırken kazanılır” diye başladı ve şöyle devam etti:

“2010 yılında İstanbul'da 4 ve 5 yıldızlı yatak sayısı 30 binlerin altındaydı. Bugün 60 bini aştı. Abartmıyorum, her gün yeni yatak ekleniyor. Güneşli bölgesine bir gidin, inanamayacaksınız. Ama o zamanlar 6 milyon turist gelirken şu anda 12 milyonları zorlamaya başladı. Arz var, talep de var. ‘Güneşli'de çok otel açıldı' diyoruz ama THY'nin yolcu taşıma kapasitesi 35 milyonlara çıktı. Ancak bizim için New York'ta olmak çok önemli. Hem önceden faaliyetimiz olan bir yer. Hem de o gün İstanbul'da maliyeti aynı olan otelin oda fiyatı bugün 100 Euro, ama bizim New York'ta bir odayı 350-500 dolar arasında satma imkânımız var. New York'ta bir otel yatırımı daha düşünüyoruz.”

TAKSİM YENİLEMESİ BİTTİ

Taksim The Marmara'yı 45 milyon dolar yatırımla tepeden tırnağa yenileyen grup, yenilemeyi oteli kapatmadan yapmayı tercih ettiği için sıkıntılı günler yaşanmış. “Yenileme, yeni bir otel yapmaktan zor” diyen Öztürk, tadilat döneminde rahatsız olan konuklar için jestler, ikramlar yaptık” diye konuştu.
Hüseyin Öztürk ile bir araya geldiğimizde İstanbul Sultanahmet'teki bombalı saldırının üzerinden henüz 1 gün geçmişti. “Rezervasyon iptalleri oluyor mu?” tabii ki aklımıza gelen ilk soruydu. Öztürk, “Ankara olayında da Güneydoğu'daki terör olaylarında da rezervasyon iptalleri oldu. Bu tüm sektör için geçerli. Ama biz her seferinde yeni işler, yeni pazarlar peşinde koşuyoruz. Türk iş dünyasının toplantılarını çekmeye çalışıyoruz“ dedi.

JAPONLARIN KÜVET ISRARI

4 yıl süren yenilemede otelin tasarımını Singapurlu bir şirket yapmış. Türk yerel motifleri modern bir şekilde yeniden yorumlanmış. 396 odalık otelde sadece 9 odada küvet kalmış. O da “Mutlaka küvet olsun” diyen Japon turistler için. Arap turistlerin odasına küçük mutfaklar konulmuş. Hüseyin Öztürk, “Yoksa kettle'da su ısıtıp makarna yapıyorlardı” dedi. Öztürk, İran'ın son dönemde yükselen bir pazar olduğunu da ekledi. Grubun büyüme planında İstanbul'da otel almak da var.

Habertürk

the marmara new york the marmara istanbul