Hava Trafik Kontrol Kulesi

İstanbul Yeni Havalimanı’nın trafik kontrol kulesi incelendi

Genel 02.10.2018 10:11

Hizmet vermeye başladığında dünyanın en büyük havalimanı niteliği kazanacak olan İstanbul 3. Havalimanı’nın trafik kontrol kulesi havadan incelendi.

Hayata geçirildiğinde dünya üzerindeki en büyük havalimanı olma niteliği kazanacak olan İstanbul 3. Havalimanı projede kapsamında inşa edilen lale figüründeki Hava Trafik Kontrol Kulesi, gökyüzünden görüntülendi. Konu ile alakalı olarak bazı basın kuruluşları tarafından yapılan haberlere göre, 90 metre yüksekliğe sahip olan bu kule, akşam saatlerinde kırmız ve beyaz ışıklar ile süslendi.

Hava Trafik Kontrol Kulesi büyük beğeni topladı

Dünya üzerinde merakla beklenen mega proje dahilinde büyük bir öneme sahip olan Hava Trafik Kontrol Kulesi, gün batımındaki silueti ile görenleri bir hayli hoşnut kıldı. Gün batımında kırmızı ve beyaz ışıklarla aydınlatılan lale görünümündeki bu kulenin etrafında inşaat çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ederken, vinçler de aynı şekilde çalışmalarına devam etti. Lale görünümündeki tasarımı sayesinde 2 yıl önce Mimarlık Ödülü'ne layık görülen 3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, yaklaşık olarak 90 metre yükseklik ile inşa ediliyor. Toplada 12 katlı ve lale görünümlü bu kule binası, geçtiğimiz günlerden gerçekleştirilen Teknofest'e ev sahipliği yaparak, ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini aldı.

3. Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, bu kule iki kontrol katından oluşacak. Üst katında hava trafik kontrolörleri olurken, alt katında ise yer trafik kontrolörleri yer alacak. Öte yandan 320 derece görüş imkanı sunan bir cam cephe sistemine sahip olacak olan kulenin teknik bloğunda ayrıca yemekhane, dinlenme salonları, ofisler, toplantı ve seminer salonlarına da yer verilecek.