istanbul yeni havalimanı

'İstanbul Yeni Havalimanı ödüle doymuyor'

Genel Emine Pile 19.11.2016
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "İstanbul Yeni Havalimanı, Dünya Mimarlık Festivali'nde ödül aldı" dedi.
Tamamlandığında dünya çapında sıfırdan yapılan en büyük havalimanı özelliği taşıyacak olan İstanbul Yeni Havalimanı, Dünya Mimarlık Festivali'nden tasarım ödülü ile döndü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Almanya'nın başkenti Berlin'de dünya çapında mimar ve tasarımcıları bir araya getiren festivalde, İstanbul Yeni Havalimanı terminal binasının "Gelecek Projeler-Altyapı" kategorisinde tasarım ödülü aldığını anlattı. 

Söz konusu terminal binasının İngiliz Scott Brownigg firmasının öncülüğünde, Türkiye'den Fonksiyon ve TAM/Kiklop'un desteğiyle tasarlandığını bildiren Arslan, "Daha önce de İstanbul Yeni Havalimanı hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası, 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülüne layık görülmüştü. İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşaatı devam ediyor ama ödüle doymuyor." diye konuştu.

DÜNYA ÇAPINDA EN BÜYÜK TERMİNAL BİNASI OLACAK

Arslan, projenin, 350'den fazla noktaya uçuşla ilk etapta yıllık 90 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacağını anlattı. Ödüle konu olan terminal binasının, dünya çapında tek çatı altındaki en büyük terminal binası özelliğini taşıyacağını dile getiren Arslan, Dünya Mimarlık Festivali'nde 60'ı aşkın ülkeden 300'ün üzerinde projenin yarıştığını ifade etti.

Arslan, festivalde yarışan projelerin mimari planlama, tasarım, estetik, operasyonel konular ve inşa edilebilirlik kriterlerine göre değerlendirildiğini belirterek, İstanbul Yeni Havalimanı'nın, söz konusu ödülle Londra Well-line, Şanghay Caravanserai Havalimanı, Güney Kore Uluslararası Jeju Havalimanı, Riyad Olaya Metro İstasyonu, Stuttgart Merkez İstasyonu, Varşova Tren İstasyonu, Çin San Shan Köprüsü gibi projeleri geride bıraktığını kaydetti.

istanbul yeni havalimanı 3. havalimanı ödül