İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı ilklerin havalimanı olacak

Genel 23.10.2018 10:11

29 Ekim’de ilk fazı açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına kadar pek çok alanda ilkleri barındırıyor.

Kur atağını bertaraf eden ve ekonomi yönetiminin aldığı yerinde kararlarla 2023 vizyonundan milim sapmayan Türkiye, dünyanın en büyük havalimanını açmak için gün sayıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim'de ilk fazı hizmete açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok alanda ilkleriyle örnek olacak.

5 YILDIR ARALIKSIZ ÇALIŞILIYOR

Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu'nca, KDV dahil 26 milyar 140 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi kazanılan İstanbul Yeni Havalimanı'nda ibirinci fazın hizmete açılması için 6 milyar euroluk yatırım yapıldı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun, "İstanbul Grand Airport (İGA)" ismini vererek 7 Ekim 2013'te kurduğu şirket, 5 yıldır çalışma yürütüyor.

RÜZGÂR KIRILIMI UYARI SİSTEMİ GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Antalya Havalimanı'na kurulan alçak seviye rüzgâr kırılımı uyarı sisteminin test çalışmalarının devam ettiğini, söz konusu sistemi İstanbul Yeni Havalimanı'na da kurmayı planladıklarını bildirdi. Ani rüzgâr değişimlerinin uçakları çok etkilediğini ve uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğunu vurgulayan Coşkun, "Bu sistemi 19 milyon 200 bin liraya Antalya'ya kurduk. Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın talimatlarıyla teknoloji transferini önemsiyoruz" dedi.

GÜVENLİKTE SON TEKNOLOJİ

Güvenliğin son teknolojilerle sağlanacağı yeni havalimanında ilk kez yer radarları kullanılacak. Hareketlilik 2.5 kilometre mesafeden başlayarak tespit edilecek. 60 metrede bir sabit kameralar, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir kurulan termal kameralar ve fiber optik sensörler ile hareketin kaynağı bulunacak. 9 bin akıllı kameraya 8 kusurlu hareket tanımlandı.