cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan 3. havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

Genel 21.06.2018 09:25

Birinci etabının yüzde 90'dan fazlası tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı'na ilk uçuşu için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın içinde olacağı uçak, Türkiye'nin dev projelerinden İstanbul 3. Havalimanı'na bugün 20.30'da iniş gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan uçak bugün saat 20.30'da İstanbul Yeni Havalimanı'na iniş gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve Başbakan Binali Yıldırım'ı yeni havalimanında Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan ve diğer yetkililer karşılayacak. Erdoğan, daha sonra havalimanında incelemelerde bulunacak. Dün çekilen görüntülerde pistlerin asfaltlama işlemlerinin devam ettiği ve çizgilerinin birçoğunun tamamlandığı görülüyor.

YOĞUN ÖNLEM ALINDI

Tarihi gün için alınan önlemler arasında havalimanı ve çevresi uçuş trafiğine kapatılırken, görevli olmayan devlet hava araçları ve tüm sivil VFR trafiklerin yaklaşmasının, girişi ve kalkışının yasaklandığı öğrenildi. Havalimanına yakın noktalarda polis ve jandarma ekipleri nöbet tutarken, havalimanı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağına yer hizmeti verecek olan TGS şirketi, gerekli malzemeleri önceki gün akşam yeni havalimanına taşıdı. 3 bin 750 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki pistte cihazlarının testi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait Cessna Citation XLS tipi uçuş kontrol uçağıyla yapılmıştı. Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 350'den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak olan Yeni Havalimanı, bu özelliğiyle 'dünyanın en büyüğü' unvanını kazanmış olacak.