mecidiyeköyde çekilmiş istanbul trafiğini anlatan kare

İstanbul trafiği, endüstriyel tasarım konseyinin konusu oldu!

Genel Uğurcan Tokay 12.07.2016
Megakent İstanbul'un meşhur trafiği, World Design Talks etkinliğinin konusu oldu.
Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi'nin (ICSID) bu yılki toplantıları Özyeğin Üniversitesi - İstanbul Tasarım Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleşti. Konseyin ilk kez Türkiye'de düzenlediği ve 24 Haziran Cuma günü gerçekleşen World Design Talks etkinliğinin konusu ise “İstanbul'da trafik yoğunluğu” oldu.

Dünya standartlarında eğitim veren Özyeğin Üniversitesi, bünyesindeki İstanbul Tasarım Enstitüsü koordinasyonuyla bu yıl dünya çapında 50'den fazla ülkede üyesi olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi'nin (ICSID) toplantılarına ev sahipliği yaptı. Yarım asrı aşkın süredir faaliyet gösteren ICSID'nin bu yılki toplantıları, Özyeğin Üniversitesi - İstanbul Tasarım Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği toplantılar kapsamında; Özyeğin Üniversitesi - İstanbul Tasarım Enstitüsü, ilk olarak Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi'nin (ICSID) World Design Talks etkinliğine ev sahipliği yaptı. Konseyin ilk kez İstanbul'da gerçekleştirdiği, 24 Haziran 2016 Cuma günü ATÖLYE İstanbul'da yapılan World Design Talks etkinliğinin konusu ise “İstanbul'da trafik yoğunluğu” oldu.

TRAFİĞE TASARIMCI BAKIŞI

World Design Talks'un açılış konuşmalarını ICSID Başkanı Prof. Mugendi M'Rithaa ve ICSID Yönetim Kurulu Üyesi ve ÖzÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Alpay Er yaptı. Çalıştay öncesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Murat Çelik, Otokar Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Arzu H. Toker Özkurt ve Superpool ortak kurucusu Mimar Selva Gürdoğan Thomsen; “kentte ulaşım” konusundaki sunumlarını gerçekleştirdi. Çalıştaya, Özyeğin Üniversitesi ve ICSID başta olmak üzere, Türkiye'nin önde gelen üniversite ve firmalarından tasarım akademisyenleri ve profesyonel tasarımcılar katıldı.

Katılımcılar; günümüz kentlerinde öne çıkan trafik yoğunluğu sorununu İstanbul ölçeğinde ele alarak, trafik sorununa, tasarım düşüncesi bakış açısıyla çözümler getirmeyi ve bu alanda bilgi üretimini hedefledi. Çalıştay süreci, üretilen bilginin ve potansiyel çözümlerin dünyanın farklı bölgelerindeki yerel noktalarda daha sonra kullanılabilmesi amacıyla belgelendi.

ICSID YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi'nin (ICSID) Yönetim Kurulu Toplantısı'na da ev sahipliği yaptı. 2017 yılından itibaren ‘World Design Organization' ismini alacak olan ‘International Council of Societies of Industrial Design' (ICSID), 2016 yılının ikinci Yönetim Kurulu Toplantısı'nı, Özyeğin Üniversitesi /Istanbul Institute of Design ev sahipliğinde, 25 -26 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Toplantısı onuruna MOSFED Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri ile birlikte, Les Ottomans'ta, Özyeğin Üniversitesi Kurucusu Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, ÖzÜ Rektörü Prof. Esra Gençtürk, ICSID Yönetim Kurulu üyeleri ve tasarımcıların katıldığı bir iftar yemeği de verildi.

1957 yılında kurulan ve dünya çapında 50'den fazla ülkede üyesi olan ICSID'in Türkiye'deki diğer üyeleri arasında; Türk Patent Enstitüsü (TPE), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Arçelik, Vestel, Vitra ve Kale Grubu yer alıyor.

istanbul istanbul trafiği özyeğin üniversitesi