gökhan avcıoğlu

‘İstanbul, Paris ile Londra arasında hak ettiği yerde’

Genel Sinem Öztürk 17.03.2016
GAD (Global Mimari Gelişimi) Mimarlık Kurucusu Gökhan Avcıoğlu, MIPIM Fuarı'nda Emlaktasondakika.com'a özel açıklamalar yaptı.
MIPIM Fuarı'nın dünyadaki bütün gayrimenkul fuarları arasından son yıllarda sıyrıldığını söyleyen GAD (Global Mimari Gelişimi) Mimarlık Kurucusu Gökhan Avcıoğlu, fuarın gelişiminden bahsetti.

 

Avcıoğlu, "10 yıl öncesinde direk alıcılar fuarda olurdu. Artık fuar farklı bir noktaya geldi. Bugün fuarda önümüzdeki dönemde neler olacağı ve konseptler konuşuluyor. Ayrıca büyükşehirlerin yanında küçük şehirlerin ve yerel yönetimlerin de burada büyüklerden rol çalmaya başladığını görüyoruz. Bu şehirler yeni konseptler geliştiriyor. Bu da yatırımcıların ilgisini çekiyor. Polonya, Varşova'nın dışında 3 yeni şehriyle fuardaydı. Türkiye'den Konya, Balıkesir, Hatay, Kahramanmaraş gibi yeni şehirler var. Büyükşehirlerde arsa elde etmek çok kolay değil. Ancak kentsel dönüşümlerle oluyor. Küçük şehirler bu tür dertlerden biraz uzaklar" dedi. 

Yeni X, Y, Z kuşağının satın alma yerine, kiralamaya yöneldiğini belirtten Avcıoğlu, "mekansızlık" kavramıyla küçük yaşam alanlarına ilginin artacağını söyledi.

Proje geliştirme "mimari"den başlıyor

İstanbul'un en az Türkiye kadar bilinen bir isim olduğu söyleyen Gökhan Avcıoğlu, İstanbul'un Paris ile Londra arasında hakettiği bir yerde olduğunu belirtti. Fuarda, Beyoğlu Belediyesi'nin diğerlerinden öne çıktığını söyledi. 

Avcıoğlu, mimari geliştirmeden şu şekilde bahsetti: "Proje geliştirmenin başlama vuruşu mimari oluyor. Doğru konseptler geliştiren, içine yeni yaşam koşulları yerleştiren, doğal hayatla buluşma gibi kavramlara önem veren yerleşim birimlerinin öne çıkacağını düşünüyorum."

Uğurcan Tokay'ın "Önümüzdeki sene içerisinde bu fuarda stand açmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna şöyle cevap verdi; "Ağır bir baskı var. Çünkü bir de bizde mimarlık, yerleşme ve kültürle ilgili bir vakıf var. Konseptini konuşacağız. Bizim tanıtımızdan çok, konuştuğum kavramlar üzerine bir çalışma olur inşallah."

Sinem Öztürk/Emlaktasondakika.com

Gökhan Avcıoğlu GAD (Global Mimari Gelişimi) MIPIM