İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’ndan konut açıklaması…

Genel Emine Pile 21.02.2015
Hadi Salihoğlu, bir gazetede çıkan Emlak Konut Ayazma Konutları Projesi'nde kendisine 66 bin lira indirim yapıldığı haberi ile ilgili açıklama yaptı.
ESD - İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bugün bir gazetede yayımlanan "Başakşehir'de Lüks Konutlar Yargı'da Birlik Platformu Üyelerine İndirim ile Gitti" başlıklı haberde, kendisine indirim yapıldığı ve konutun şahsına özel tahsis edildiği algısı oluşturulmaya çalışıldığı çalışıldığını bildirdi. 

Başsavcı Salihoğlu, yazılı açıklamasında, söz konusu gazete haberinde, kendisine 66 bin lira indirim yapıldığı ve konutun şahsına özel tahsis edildiği algısı oluşturulmaya çalışıldığını, ayrıca haberin içeriğinde 17-25 Aralık soruşturmasından da bahsedilerek, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu kaydetti. 

Tüm hakim ve savcılara 21 Ocak 2015 tarihli SMS ile Emlak Konut Ayazma Konutları Projesi'nin duyurusunun yapıldığını ve istenilen belgelerin belirtildiğini ifade eden Salihoğlu, şöyle devam etti:
"Türkiye genelinde 709 hakim/savcı meslektaşımız başvuruda bulunmuş, kura neticesi belirlenen 600 hakim ve savcının peşinat olarak farklı miktarlardaki ilk ödemeleri yaptıkları anlaşılmıştır. Ayazma Konutları Projesi'ndeki 2+1 daireye müracaatımın kabul edilmesi üzerine tarafımdan da Denizbank Adliye Sarayı şubesinden 24 ayda geri ödenmek üzere, aylık 2399 lira taksitle toplam 50 bin lira kredi alınmıştır. İlk taksit 26 Şubat 2015'te ödenecektir. Ön satış sözleşmesi ile aldığım evin toplam fiyatı 491 bin liradır. 50 bin lira peşinat ödendikten sonra 441 bin lira borcum kalmıştır. Bu borç, 22 Ocak 2018'den itibaren 22 Aralık 2027'ye kadar ayda 2817 lira taksitle ödenecektir. Üstelik her 6 ayda bir ÜFE+TÜFE/2 oranında kalan borca ilave ödeme yapılacaktır. Olayın mali açıklaması bu şekilde olup, haberde sanki özel olarak bu evin tarafıma tahsis edildiği algısı oluşturulmuştur." 

Salihoğlu,  "Toplam 35 seneden fazla bir süredir bu ülkeye hizmet eden bir Cumhuriyet Başsavcısı olarak, sanki menfaat temin etmiş biri gibi kamuoyunda farklı algı oluşturulmasının amaçlandığı görülmüştür" ifadesini kullanarak, bugüne kadar hesabını veremeyeceği hiçbir şeyi olmadığını vurguladı. 

Başsavcı Salihoğlu, açıklamasını, "Vicdanımız ve tavrımız ile kamuoyunun önündeyiz. Bugüne kadar utanacağımız ve hesabını veremediğimiz hiçbir işin içerisinde bulunmadık" sözleriyle tamamladı. 

AA

Emlak Konut Ayazma Konutları Projesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu