Isparta Şehir Hastanesi

Isparta Şehir Hastanesi törenle açıldı

Genel Emine Pile 25.03.2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Rüya projem" dediği şehir hastanelerinin üçüncüsü Isparta Şehir Hastanesi açıldı.
Isparta Şehir Hastanesi, Başbakan Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı törenle açıldı.

Hastane önünde gerçekleştirilen törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Rüya projem" dediği şehir hastanelerinin üçüncüsünün Isparta'da açıldığını söyledi.

AK Parti kurulduğu günden beri bütün amaçlarının insanları hastanelerin önünde boynu bükük bırakmamak olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle konuştu:

"Allah'a şükürler olsun bunu başardık. Şimdi sağlıkta dönüşümün ikinci dönemine giriyoruz. 2017 yılından itibaren bu hizmetler en mükemmel şekilde size gelmeye devam edecek. Her geçen gün sağlıkta hizmetlerin arttığını, daha mükemmel hale geldiğini hep beraber göreceğiz."

Avrupa'nın bir numaralı hastanelerinden biri olan Isparta Şehir Hastanesi'nin ücretli olduğu yönünde bazı dedikoduların çıktığını da anlatan Bakan Akdağ, "Maalesef yapılan bu hizmetleri çekemeyenler bu dedikoduları çıkarıyorlar. Daha önce hizmet aldığınız Isparta Devlet Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, hizmetleri ücret almadan nasıl veriyorsa bu hastanede de herhangi bir ücret alınmadan size hizmet verilecek. Bu hastane sizin hastaneniz, Ispartalıların hastanesi. Isparta'ya hayırlı olsun." diye konuştu.

Açılışa, Başbakan Yıldırım ve Bakan Akdağ'ın yanı sıra Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, AK Parti Isparta milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Sait Yüce ile MHP İl Başkanı İsa Yalçın da katıldı.

Projenin 12 ay, 12 gün gibi bir sürede tamamlandığını belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Sağlık sistemine en son teknoloji ve donanımı kazandıran bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye'de ve dünyada dev projelere imza atmış bir grup olarak bu yatırımla uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk. Şehir hastaneleriyle muayene ve ameliyat kuyrukları tarihe karışıyor” dedi.

Akfen Holding'in 1.5 yıl gibi bir sürede gerçekleştireceği 6.6 milyar liralık yatırım atağının içinde, şehir hastanelerinin payının 3 milyar 900 milyon lirayı bulduğuna dikkat çeken Akın, “Aralık 2017'de 1 milyar 750 milyon liralık bir yatırımla Eskişehir Şehir Hastanesi'ni hizmete açacağız. 1 milyar liraya mal olacak Tekirdağ Şehir Hastanesi de Nisan 2018'de devreye girecek. Toplam 2 milyar liralık enerji yatırımımızı bu yılın sonuna kadar devreye alacağız. Akfen Grubu olarak yatırımlarımızla istihdam seferberliğine de destek veriyoruz. Mersin Limanı'nda 300, Isparta Şehir Hastanesi'nde de 909 kişilik yeni istihdam yaratmanın gururunu yaşıyoruz. Yıl sonuna kadar enerji yatırımlarımızla birlikte bu rakam 1.359'a kadar çıkacak” ifadesini kullandı.

800 YATAK KAPASİTELİ

Kamu hastanesi statüsünde vatandaşlara ‘ücretsiz' sağlık hizmet veren Isparta Şehir Hastanesi'nde, Sağlık Bakanlığı 25 yıl boyunca kiracı olarak yer alacak. Tesiste bilgi işlem, güvenlik, temizlik, yemekhane ve otopark gibi bütün hizmetler, hastanenin yapım ve işletmesini üstlenen Akfen tarafından karşılanıyor. 800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324'ü tek, 150'si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor. Tüm odalarda duş, WC, buzdolabı, çalışma masası, TV yer alırken, hastane dünyada kullanılan en son sistemlerle donatıldı. 

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından hastaneyi gezdi.

Isparta Şehir Hastanesi Türkiye'deki şehir hastaneleri