konut,kredi,ev,mortgage,kriz, ispanya, barselona,madrid

İspanyolları konut kredileri yaktı!

Genel Merve N. Güreş 30.06.2015
Ekonomik krizden en çok etkilenen ülke olan İspanya'da, konut kredilerini ödeyemeyenlerin evleri ellerinden alınmaya başlandı.
YUNANİSTAN'ın iflasa sürüklenmesi Avrupa piyasalarına dün 4 yılın en kötü gününü yaşattı. Borsalardaki düşüş yüzde 4'lere vardı, Euro dolar karşısında değer kaybetti. Piyasa analistleri bu yaşananların bir başlangıç olduğunu, komşunun durumunun İspanya, Portekiz ve İtalya'yı da etkileyeceğini vurguluyor. İspanya'da ekonominin bel kemiği konut balonu patladı ve enkazın altında milyonlar kaldı. Konut kredisi kullanan yüz binlerce İspanyol, taksitlerini ödeyemeyince evlerini kaybetti. Bankalar, kredi verdikleri evleri yarı fiyatına satıyor. Kredi kullananlar ise evini kaybetmenin yanı sıra evi aldıkları fiyatla evin satıldığı fiyat arasındaki farkı bankalara ödemeye devam ediyor. Ülke genelinde binlerce kişi, on binlerce euro ödedikleri evlerinden tahliye ediliyor. Bu rakamın ülke genelinde 300 bini aştığı belirtiliyor. Madrid ve Barselona'nın yeni belediye başkanları bunu durdurmaya çalışıyor.

600 BİN KONUT YARIM KALDI

Nitekim Barselona Belediye Başkanı Colau, görevine başladığı günlerde bizzat olay mahalline giderek tahliyeye zorlanan bir ailenin evinde kalmasını sağladı. Krizle birlikte İspanya'da 14 bin bina, bir başka ifadeyle 600 bin konut tamamlanamadı. Barselona ve Madrid gibi büyük kentlerde konut sıkıntısı çekilirken, bankaların elinde on binlerce konut birikti.

konut kredi ev mortgage kriz ispanya barselona madrid