Tedmur

IŞİD Tedmur'u ele geçirip, yağmaladı!

Genel Zeynep Karabağ 20.05.2015
Terör örgütü IŞİD'in, Humus'un doğusunda yer alan tarihi Tedmur (Palmaira) antik kentinin kontrolünü tamamıyla ele geçirdiği belirtildi.
Tedmur'daki yerel aktivistlerden Ömer Hamza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının birkaç günden bu yana saldırılarını sürdürdüğü Humus'un doğusundaki tarihi Temdur kentinde denetimi sağladığını söyledi.

Rejim güçlerinin kentten kaçtığını vurgulayan Hamza, "IŞİD kentte kontrolü sağladıktan sonra meşhur Tedmur Hapishanesi'ndeki tüm tutukluları serbest bıraktı. Cezaevinden kaç kişi çıktığını bilmiyoruz ama tüm tutuklular bırakıldı. IŞİD'in, Tedmur çevresinde rejim güçlerinin olduğu yerlere saldırısı devam ediyor" dedi.

Rejim Tedmur'dan çekilirken tarih eserleri çaldı

Esad güçlerinin Tedmur'dan çekilirken kentteki müze ve tarihi eserleri yağmaladığını öne süren Hamza, "Esad güçleri, IŞİD'in kentte saldırısını fırsata dönüştürerek kentteki müzeleri yağmaladı. Rejim güçleri çok sayıda tarihi eseri çaldı. Rejim şimdi, müzelerde kaybolan eşyaları IŞİD'in çaldığını iddia edecek" yorumunu yaptı.Orduya ait savaş uçaklarının, tarihi kenti yoğun bir şekilde bombaladığına aktaran Hamza, kentteki halkın, rejimin hava saldırılarından dolayı ve IŞİD korkusunda dışarı çıkmadığını dile getirdi..Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de Tedmur'un IŞİD'in kontrolüne girdiğini duyurdu.

IŞİD Tedmur