M. Nazım Yavuz

Isı yalıtımı yaptıran, faturasını az ödeyecek

Genel Emine Pile 26.01.2015
Enerji Verimliliği Kanunu binalarda enerji verimliliğini teşvik uygulaması ile tüketici karlı hale geliyor.
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, binalarda enerji verimliliğini teşvik uygulamasından yararlanmayanların yüksek faturalar ödeyerek vergi cezasına katlanmak zorunda kalacağı uyarısında bulundu. 

Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla tüm binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alması gerekiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz aylarda açıkladığı 'Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı' ile 'ısı yalıtımı olmayan bulunmayan binalarda yalıtım uygulaması için gerekli ruhsat işlemlerinin vergi, resim ve harca tabi tutulmamasını sağlayan ikincil düzenleme yapılması' da planlanıyor. 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almayan binalar için ise ceza uygulanması bekleniyor.

ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, binalarda enerji yalıtımı sağlayacak olan uygulama ve teşviklerin tüketiciler için çok büyük bir fırsat olduğunu belirterek, düzenlemenin vatandaşların bütçesine ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağını açıkladı. 

Enerji israfı bitiyor!

Yavuz, Türkiye'de konutlara ait enerji tüketiminin aynı iklim koşulları ve kullanım alanına sahip ülkelere oranla 2-3 kat fazla olabildiğini ifade ederek, "Yalıtımı olmayan binalar, en az ortalama yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamaları ile enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabilir. Yalıtım sistemi, sağlanan tasarrufla birkaç yılda maliyetini karşılayıp, binanın ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam ediyor. 

Avrupa Birliği, 20-20-20 planı ile 2020 yılına kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmayı, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 20 artışı ve zararlı sera gazı salımını en az yüzde 20 azaltmayı hedefliyor. Türkiye'nin de binalardaki enerji tüketimini kısa dönemde metrekare başına yılda 80 kilovatsaat seviyesinin altına düşürmesi gerekir. Bu değerlere ulaşabilmek ancak çatı ve çatı sistemlerine önem verilmesi ile mümkündür” diye konuştu.

ısı yalıtımı Enerji Verimliliği Kanunu ÇATIDER M. Nazım Yavuz