<
ısı tasarrufu

Isı tasarrufu için bu önerilere dikkat!

Genel Emine Pile 04.02.2015
Kış aylarının yaşandığı bu günlerde faturaların kabarmasıyla bazı önlemlerin alınması kaçınılmaz oldu.
Özellikle havaların soğuması ile elimizi elektrik, doğalgaz düğmesine çok götürür olduk. Bunun sonucunda karşımıza çıkan tabloya da şikayet etmeye başladık. 

Özellikle kış aylarında kabaran doğalgaz ve elektrik faturaları, tüketicilerin en önemli şikâyetlerinden biri haline gelse de çözüm, çoğu zaman uygun maliyetlerle kolayca uygulanan uygulamalardan ve kimi alışkanlıkları gözden geçirip değiştirmekten geçiyor. 

Devir ekonomi devri olduğuna göre enerji israfı konusunda bilinçlenerek ve bu bilinçle adımlar atarak tasarruf yapmak neden mümkün olmasın!

Evimizde ve alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikler imdadımıza yetişebilir. Ancak öncelikle enerji tasarrufunda doğru bilinen yanlışlardan kaçınmak gerekir. 

İşte ETADER (Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği)'e göre evde enerji ve ısı tasarrufu için doğru bildiğimiz yanlışlar… 
 

YANLIŞ 1:   Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yapılmasına gerek yoktur.

DOĞRU:  Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcanan enerji ve yakıttan tasarruf sağlamaktadır. Bir binanın soğutulması için harcanan enerji, ısıtılması için harcanan enerjiden daha fazladır. Bu yüzden sıcak iklim bölgelerinde, soğuk iklim bölgelerine kıyasla ısı yalıtım ihtiyacı daha fazladır.

YANLIŞ 2:   Mantolama ile ısı yalıtımı, enerji tasarrufu yapmak için yeterlidir.

DOĞRU:   Binalarda insanların yaşam kalitesinden ve konforundan ödün vermeden, enerji tasarrufu sağlamak için alınabilecek üç önlem vardır. Bunlar, ısı yalıtımı yapmak, otomasyon sistemleri kullanmak ve yüksek verimli cihazların kullanılmasıdır. Merkezi olarak ısıtılan binalarda, tüketim ısı pay ölçer cihazlarıyla ölçülmez ve termostatik vanalar ile fazla ısı kontrol edilmezse tasarruf etmek mümkün olmaz. Ayrıca tamamlayıcı unsur olarak kazan ve pompa sistemlerinin yüksek verimli olmasında yarar vardır. 

YANLIŞ 3:   Isı Pay Ölçer sistemi tasarruf yapmaz.

DOĞRU:   Isı Pay Ölçer sistemi, merkezi olarak ısıtılan binalarda ısı tasarrufunun en doğru ve adil yapılmasını sağlayan sistemdir. Tüketimin ölçülmesinin kullanıcılarda tasarruf etme refleksini harekete geçirdiği kanıtlanmıştır. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'nde 361 binada bulunan toplam 11 bin konutta yaptığı araştırma bize, ısı paylaşım sistemlerine geçen binalarda ciddi bir enerji tasarrufu sağlandığını gösterdi. Araştırmaya göre ısı pay ölçüm sistemine geçilen binalarda ortalama yüzde 27,5 enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Bu da yaklaşık 3,5 milyon metreküp daha az enerji tüketmek ve ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin lira katkı sağlamak demektir.

YANLIŞ 4:   Oda Termostatını yükselttiğinizde eviniz daha hızlı ısınır.

DOĞRU:   Oda Termostatı, ayarlanan ısıya göre ısıtma sistemini devreye sokar ya da kapatır. Merkezi Sistemle ısıtılan binalarda ısıyı ne kadar yükselttiğinize bağlı kalmaksızın sistemin dağıttığı ısı sabittir. Evinizi daha hızlı ısıtmak için duvar, pencere ve zemin izolasyonunun daha iyi yapılması gerekir. 

YANLIŞ 5:   Televizyonlar, dizüstü bilgisayarları, telefon şarj aletleri gibi elektrikli aletler fişe takılı olmalarına rağmen kullanılmıyorlarsa elektrik tüketmez. 

DOĞRU:   Bazı elektrikli aletler ve telefon şarjları, cihazlar kullanım dışıyken bile elektrik tüketir. Bu “vampir güç” enerji israfına neden olur.  İdeal olan hepsini fişten çıkarmayı unutmamaktır. Bekleme (stand-by) konumundan kaçınmak yılda ortalama 180 lira ila 280 lira tasarruf etmenizi sağlar.

YANLIŞ 6:   Geleneksel ampul teçhizatlarına doğrudan enerji tasarruflu ampul ve LED aydınlatmalı ampul takamazsınız.

DOĞRU:   Enerji tasarruflu ya da LED ampullerin her şekli ve boyutu üretiliyor; dolayısıyla avizelerden ayaklı lambalara kadar her türlü aydınlatma teçhizatına uygun olanları var.

YANLIŞ 7:   Pencerelerdeki boşlukları izole bant ve streç film ile kapatmak izolasyon çıtaları ya da çift cama göre daha fazla ısının içeride kalmasını sağlar.

DOĞRU:   Pencerelerinizin etrafındaki boşlukları streç film ya da izole bant ile kapatmak cereyanı durdurup ısı kaybını azaltmasına karşın izolasyon çıtaları ya da çift cam kadar etkili bir yöntem değildir. İzolasyon çıtaları ya da çift cam sayesinde daha fazla tasarruf edersiniz.

YANLIŞ 8:   Evin duvarlarını ve çatıyı koyu renge boyamak enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

DOĞRU:   Tam tersine evin iç ve dış duvarları ile düz çatılarda ısı iletkenliği düşük olan yalıtımlı açık renk boyaları tercih etmelisiniz. Böylece yüzde 25'e kadar ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde iç mekânlardaki aydınlatma donanımını daha az kullanarak tasarruf yapmış olursunuz.

YANLIŞ 9:   Güneş panelleri bulutlu günlerde elektrik üretmez.

DOĞRU:   Güneş panelleri parlak güneş ışığında daha randımanlı çalışmasına karşın bulutlu günlerde dahi dağılan ışıktan enerji biriktirmeye devam eder. Ancak elbette kış aylarına oranla aydınlık saatlerin daha uzun olduğu yaz aylarında verimlilikleri artar.

YANLIŞ 10:  Masa üstü bilgisayarı kullanırken ekran koruyucuyu tercih edersiniz enerji tasarrufu yaparsınız.

DOĞRU:   Ekran koruyucular da tıpkı diğerleri gibi enerji tüketen bir programdır ve ekran koruyucu devreye girdiğinde ekranınız açık kalmaya devam eder. Bilgisayarınız uyku modundayken nispeten az enerji tüketmesine karşın mola verdiğinizde ekranınızı kapatmak, hatta bilgisayarınızı tamamen kapatmak enerji israfını önlemenin en etkili yoludur.

enerji tasarrufu ısı tasarrufu fatura enerji israfı