Irma Kasırgası

Irma Kasırgası, Florida’da gayrimenkul piyasasını nasıl etkiledi?

Genel Emine Pile 13.09.2017
Karayipler'i yerle bir eden ve ABD'de ilerleyen Irma Kasırgası'nda can kaybı artarken evler enkaza dönüşüyor.
ABD'nin Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası'nın, anakaranın hemen güneyinde bulunan Florida Keys adalarındaki evlerin dörtte birinin yıktığı bildiriliyor.

Florida Keys sakini 50 yaşındaki Mercedes Lopez, sığındığı bir otelde "Bir evim yok, işim yok. Hiçbir şeyim yok. Buraya geldik, her şeyi evde bıraktık ve geri döndüğümüzde hiçbir şeyimiz olmayacak" diyerek yaşadığı çaresizliği dile getiriyor.

Irma, tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası. Son günlerde yaşanan kasırga, 90 yıl öncesinde Florida'da yaşanan kasırgayı akıllara getirdi.

1928 Eylül'de oluşan bir kasırga, sadece Florida'yı yerle bir etmedi. Dünya ekonomisini felakete sürükleyen ve ABD'de başlayan ve 1929'da 1 haftada 5000 civarında bankanın batması ile zirve yapan büyük buhranın tetikleyicisi olmuştu. 

FLORİDA'DAKİ KASIRGA İLE SPEKÜLATİF BALON PATLADI

Amerikalılarda minimum fiziksel eforu sarf ederek zengin olma isteği hakimdi. İnsanların bu ruh hallerinin ve spekülasyonun ne derece hakim olduğunun kanıtı, 1926 yılında Florida'da meydana gelen gayrimenkul patlamasıydı. Bu olay klasik bir spekülatif balonun tüm özelliklerini kendi içinde barındırıyordu.
''Florida Gayrimenkul Spekülasyonu'' ile Florida eyaletinde yaşayanlar, bölgede kış şartlarının Kuzey'deki eyaletlere göre daha iyi olmasına, taşımacılık problemlerinin çözülmüş olmasına dayanarak Florida'daki gayrimenkullerin değer kazanacağını düşündüler. 

Eyalete Florida'nın bir tatil cennetine dönüşeceği inancı hakimdi. O gün, aldıkları toprakların gelecekte birkaç kat değerleneceğini düşündü. Halkın büyük çoğunluğu bu inançla borçlanarak gayrimenkule yatırım yaptı. Kısa vadede beklenenler oldu da... Ancak 1928 yılının 18 Eylül'ünde hiç hesapta olmayan bir tropik kasırga, 400 insanın ölümüne, binlerce evin hasar görmesine ve tonlarca deniz suyunun yatları parçalayıp sokaklara taşmasına neden oldu. Satın alınmış olan gayrimenkuller satılmaya çalışıldı ancak değerinin çok altında bile satılamadı. Bu durum bir spekülatif balonun patlayışıydı. 

Irma Kasırgası Florida kasırga