internetten alışveriş

İnternetten alışverişte büyük değişiklik!

Genel Murat Can Güllü 27.04.2015
İnternetten alışveriş yapanlar müjde. E-ticaret yasasına büyük değişiklikler geliyor.
1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek düzenleme ile internetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası şartı getirildi. 

Alışveriş sitelerine müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al' ve ‘değiştir' seçeneği konulacak Elektronik ticaret hacmi 15 milyar TL'yi aşarken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş sitelerine yönelik düzenleme yaptı. 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaret Kanunu çerçevesinde Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkında Yönetmelik Taslağı'yla internetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al' ve ‘değiştir' seçeneği şartı getirdi.

Taslağa göre site adlarının ticaret siciline kaydedilmesi zorunluğu bulunacak. Sipariş öncesinde vatandaş, vergi ve teslimat masrafları dahil ödeyeceği bedeli görecek. Müşteriye sipariş özetini görme imkânı da sunulacak. Sitede elektronik satış sözleşmesi de düzenlenecek ve sözleşme alıcıya gönderilecek.

Görüşlerine başvurduğumuz EnModaBenim.com adlı internet sitesi yöneticileri yaptığı açıklamada sitelerin online ödeme sistemlerine kaydolmaları için bu zorunlulukların 6 aydır yürürlükte olduğunu belirtirken, müşterilerin aldıkları ürünlerle ilgili sorun yaşamalarının ardından mesafeli satış sözleşmesini okuyarak haklarını öğrenebileceklerini, ürünlerini geri göndererek ücret iadesi ya da değişim yapabileceklerini belirtti.

KAYITLAR 6 AY SAKLANACAK

Alışveriş siteleri kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin gizliliği ile hukuka aykırı olarak bunlara erişilmesini önlemekten sorumlu olacak. Site hakkında şikâyet olması ihtimaline karşı elektronik kayıtlar 6 ay saklanacak ve istenirse bakanlığa sunulacak. Şikâyetler, imzalı olarak yazılı ya da elektronik ortamda il müdürlüklerine yapılacak. Bakanlık gerekli görürse, yerinde denetim yapacak. Siteler, şikâyete ilişkin bilgileri 15 gün içinde iletecek.

 

internetten alışveriş e-ticaret yasası değişikliği