Katma Değer Hareketi (KADED)

İnşaat sektöründe Arge çalışması geriledi!

Genel Emine Pile 13.05.2015
Türkiye için sanayi krizi uyarısı yapan KADED Başkanı Begüm Özdoğularlı sektörlerin Arge ve inovasyonda ne durumda olduklarını açıkladı.
ESD - Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarının başında katma değerin düşük olmasının geldiğini belirten Katma Değer Hareketi (KADED) Başkanı Begüm Özdoğularlı yaptıkları ilk çalışmanın sonuçlarını açıkladı. 

Türkiye'nin dinamik ve sürekli üreten bir ekonomisi olduğunu belirten KADED Başkanı Begüm Özdoğularlı, bu ekonominin dünyanın en güçlü ekonomileri arasına girebilmesi için katma değerinin yüksek olması gerektiğini söyledi. Özdoğularlı, ekonomi için katma değeri arttırmanın önemine dikkat çekerek sektörlerin Arge ve inovasyonda ne durumda olduklarını belirtti. 

Türkiye'nin dinamik bir yapıya sahip ekonomisi ile dünyanın güçlü ekonomileri arasına girebilmesi için Türkiye Katma Değer Hareketi Derneği'ni kurduklarını belirten Özdoğularlı Türkiye'yi 10 yıl içinde bir sanayi krizinin beklediği uyarısında bulundu.

Özdoğularlı “Sanayinin yoğun olduğu ülkelerde Arge çalışmaları sonuçlarında yenilikçi ürünler tasarlayan firmaların sayısı arttı. Ancak Türkiye'nin büyüme hızı iyice düştü.” dedi. Bu konudaki endişeleri arttıran diğer bir hususun da ikinci ve üçüncü nesil kuşakların, şirket kurucuları ile iletişim kuramamaları olduğuna dikkat çekti.    

İnşaat sektöründeki ivme 2015'te geriledi 

Arge harcamalarının şirketlerin büyümesine ve ülke ekonomisine büyük bir katkısı olduğunu belirten Begüm Özdoğularlı, çalışmanın başladığı ilk 1 aylık sürede inşaat malzemesi, sağlık otomotiv tedarik sanayi, lastik ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren 100 firma ile pilot bir çalışma yaptıklarını anlattı. 

Türkiye ekonomisinde inşaata dayalı bir büyüme sergilediğini belirten Özdoğularlı, bu nedenle sektörün son 5 yılda yaşadığı ivmenin 2015 yılında gerilediğine ve yok sayılacak kadar az Arge ve inovasyon çalışması yapıldığına dikkat çekti. 

Otomotiv, Arge merkezleri konusunda başı çekiyor!

Rapora göre otomotiv ana sanayine ve yenileme pazarına bağlı olan lastik sektörünün Türkiye'de Arge Merkezleri oluşturmakta başı çeken sektörlerden biri olarak katma değer artışına önemli katkıda bulunuyor. 

Sağlık sektörü nitelikli eleman konusunda sıkıntı yaşıyor!

Sağlık sektörü ise hastane sayısının artmasına rağmen kendi konusunda eğitimli etkin eleman bulmakta  sorun yaşıyor;  nitelikli doktor ve hemşire sayısının giderek azalması sektörün parlak geleceğine gölge düşürüyor.

Her kesimden katılımlarla KADED olarak çok daha yararlı çalışmalara imza atacaklarını anlatan Özdoğularlı TİM Eski Başkanı Oğuz Satıcı'nın KADED Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak kendilerine çok değerli katkı sağlayacağını söyledi. 

KADED sanayi inşaat sektöründe arge ve inovasyon