İnciraltı Yat Limanı

İnciraltı Yat Limanı Projesi iptal mi edildi?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 15.12.2014
İnciraltı Yat Limanı Projesi'nin ÇED ve imar planı onay aşamasında 1. derece sit alanında olmasından dolayı projenin gerçekleştirilemediği açıklandı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında İzmir İnciraltı ve Karşıyaka yat limanları ile ilgili haberlere yer verildiğine dikkat çekilerek, haberlerin incelendiği ve bir açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi. 

Doğal sit alanlarının geleceği mercek altında!

İnciraltı Yat Limanı Projesi'nin ÇED ve imar planı onay aşamasında 1. derece sit alanı içerisinde olması sebebiyle Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından verilen olumsuz görüş nedeniyle proje gerçekleştirilemediği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Karşıyaka Yat Limanı Projesi bakanlığımızca teklif edilen imar planı onay aşamasındayken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından olumsuz görüş verilmiş ve projenin belediyeden gelen istek doğrultusunda Mavişehir tarafına kaydırılması planlanmıştır. Ancak Karşıyaka Belediyesi Belediye Meclisi de Yat Limanı Projesi'nin oy birliği ile uygun bulunmadığını belirtmiştir. Bu sebeplerden dolayı Karşıyaka Yat Limanı'na ait imar planı teklifleri geri çekilmiştir. Bakanlığımızın bu projelerle ilgili bir iptal kararı bulunmamaktadır. Bayraklı Limanı ve Şakran Limanı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir."

AA

İnciraltı Yat Limanı Projesi ÇED son durum