İnandık Köyü,

İnandık Köyü’ndeki dev çukurların sebebi…

Genel Emine Pile 08.02.2015
Çankırı'da İnandık Köyü yakınlarında yaşanan sarsıntılar nedeniyle köy sakinleri tedirgin günler geçiriyor.
Köy Muhtarı Salih Karaca, köyün yaklaşık 1 kilometre yukarısında 20 metre derinliğinde çukurlar oluştuğunu belirterek, ilk başta durumu anlayamadıklarını, göçüklerin yavaş yavaş köye doğru yaklaştığını söyledi.

Karaca, AFAD'ın bölgede inceleme başlattığını belirterek, "Ekipler, durumu öğrenince hemen ciddi çalışma başlattı. Ölçümler için il dışından çeşitli aletler getirildi. Yaklaşık 1 hafta bölgede tarama yapıldı. İlk etapta köyün altında karstik boşluklar oluştuğu öngörüsüne varıldı. Bu boşlukların göçmesi sonucu, bu çukurların ve sarsıntıların yaşandığı söylendi ama kesin sonuç incelemenin ardından, Ankara'dan gelecek raporla ortaya çıkacak" ifadesini kullandı.

Köyün yakınında oluşan dev çukurların 3 katlı binayı yutacak büyüklükte olduğunu dile getiren Karaca, raporun sonucuna göre köyün başka yere taşınma ihtimalinin de gündemde olduğunu kaydetti.

Valilikten yapılan açıklamada, AFAD İl Müdürlüğünce, İnandık Köyü'nde yapılan inceleme sonucunda, köy sınırlarında bulunan yapılarda oturma ve çatlamalar meydana geldiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bölgenin jeolojik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, yer altında boşluklar olabileceği düşünülerek konuyla ilgili araştırma başlatılmış olup, bu kapsamda 24 Ocak'tan itibaren köyde jeofizik ölçümler yapılmaya başlanmıştır. Bölge GPR (Yer Radarı) ile taranmış, yerleştirilen mikrotremor (sismometre) cihazı vasıtasıyla 7 gün 24 saat boyunca sarsıntı ölçümleri yapılmıştır. Konuyla ilgili raporun sonucu beklenmektedir."

AA

İnandık Köyü dev çukurlar Çankırı sarsıntı AFAD