trabzon imar barışı

İmar Barışı, Trabzon'da beklenen etkiyi yapmadı!

Genel 09.10.2018 09:52

Trabzon’un Ortahisar İlçesinde, Şehir Merkezinde kaçak olduğu gerekçesiyle yasal işlem başlatılan 2 bin binadan sadece 30’u İmar Barışından faydalandı

Türkiye'de ruhsatsız ve yapı kayıt belgesi olmayan yaklaşık 13 konutu kayıt altına almayı hedefleyen İmar Barışı Yasası Trabzon'un Ortahisar İlçesinde ne yazık ki beklenen etkiyi oluşturmadı. Yasaya göre 8 Haziran 2018 günü başlayan başvurular, 31 Ekim 2018'de sona ereceği kaydedilirken Trabzon'un Ortahisar İlçesinde durum ne yazık ki hiçte iç açıcı değil. Ortahisar İlçesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yasadan faydalanmak için başvuran, ardından Ortahisar İlçe Belediyesine konuyu bildiren vatandaş sayısı toplamda 464.

Bu vatandaşların çoğunluğunu köylerden mahalleye geçen yerlerde oturanlar oluştururken, başvuruların nedeni olarak da evlerine elektrik veya su bağlatma ihtiyacından kaynaklandığı kaydedildi. Trabzon İlçe Merkezinde ise 1999'dan günümüze 2 bin civarında hakkında yasal işlem başlatılmış ve encümen kararı olan kaçak bina bulunuyor.  Hakkında yasal işlem başlatılan bu yaklaşık 2 bin civarındaki bina sahiplerinden sadece 30'unun İmar Barışından faydalandığı kaydedildi.

İmar Barışından faydalanmak için başvuruda bulunan bu 30 bina sahibi, belgelerini alarak Ortahisar İlçe Belediyesine teslim ederek haklarındaki yasal işlemden kurtulduğu kaydedildi.  Ancak geriye kalan kişilerin İmar Barışından faydalanmak istememelerinin nedenin ise çıkan yüksek bedellerden kaynaklandığı kaydediliyor.  Bu duruma dikkat çeken Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “ Benim asıl isteğim, bu merkezdeki dosyaların, bir şekilde kalkması. Bedel fazla olunca vatandaş tercih etmiyor. Böyle itirazlarda geliyor” dedi.  Ortahisar Belediye Meclisi MHP'li üyesi Mahmut Öksüz'de, “Fazla geliyor çünkü vatandaşlarda şöyle bir şikayet var. 5 katlı bir ev yaptı. Üstüne kaçak çatı katı attı. Yapı kullanmasını almadıysa tüm bina hesaba katılıyor ve bu da çok para tutuyor” diye konuştu.