ilgaz-tuneli-15-temmuz-istiklal-tuneli

Ilgaz Tüneli, büyük tasarruf sağlayacak!

Genel Uğurcan Tokay 25.12.2016
Ilgaz Dağı Yolu'nu 8 dakikaya indirecek olan 15 Temmuz İstiklal Tüneli'yle birlikte yakıt ve zamandan büyük kazanç sağlanacak.
Bugün normal hava şartlarında 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolu, “15 Temmuz İstiklal Tüneli” ile 8 dakikaya düşecek. Akaryakıt tüketiminde yıllık 8 milyon 300 bin litre tasarruf sağlanacak

Kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşamasına sebep olan Ilgaz Dağı'na inşa edilen “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli” yarın hizmete girecek. Açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılması beklenen tünelin hizmete girmesiyle, hem sürücülerin hem de turizmcilerin ve bölgedeki esnafın yüzü gülecek. İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayacak tünel için 2012'de vurulan ilk kazmanın ardından onlarca çalışan, yer altında yüzlerce metre yol katederek bin 875 metre yüksekliğindeki Ilgaz Dağı'nı âdeta dize getirdi. Giriş ve çıkışları “köpek balığı ağzı” şeklinde projelendirilen, biri 5 bin 370, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan tünelle, özellikle kış aylarında trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı'nda ulaşımın daha hızlı ve güvenli sağlanması amaçlanıyor.

Yolda herhangi bir sıkıntı olmadığında yaklaşık 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunu geçiş süresi, 8 dakikaya düşecek. Tünel, kullanılmaya başlandığında “trafiğe açık en uzun tünel” unvanını alacak. Tünelle, ortalama seyahat süresinde yıllık 345 bin saat, akaryakıt tüketiminde de 8 milyon 300 bin litre tasarruf sağlanması bekleniyor. Getirileri sadece bunlarla sınırlı kalmayan tünelin ekonomiye katkısının 38 milyon 200 bin lira olacağı tahmin ediliyor. Bölgedeki sanayi kuruluşlarına da katkı sağlayacak tünel, özellikle İç Anadolu Bölgesi'ndeki fabrikaların ürünlerini Karadeniz'e ulaştırmasını, İnebolu Limanı'na getirilen ürünlerin de iç bölgelere daha kolay taşınmasını sağlayacak.

ılgaz tüneli ılgaz dağı tüneli ne zaman 15 temmuz istiklal tüneli ne zaman