IKEA hindistan

IKEA Hindistan'da 24 mağaza açıyor

Genel Zeynep Karabağ 30.08.2016
Mobilya devi IKEA Hindistan pazarına girmeye hazırlanıyor.
Bir yıl içerisinde Hindistanda ilk mağazasını açacak olan IKEA önümüzdeki yıllarda mağaza sayısını 24'e çıkarmayı hedefliyor.

Mobilya devinin hedefleri arasında ise başta yönetim kademesi olmak üzere çalışanlarının en az yarısının kadınlardan oluşturulması. IKEA'nın bu son hedefinin önünde ise sosyal engellerin yanı sıra yasal engeller de bulunuyor; Kadın nüfusunun üçte birinden azının, evinin dışında iş yaşamında yer aldığı Hindistanda, kadınların akşam saat sekizden sonra perakende piyasasında çalışması yasak.

Ancak daha şimdiden mağaza açacağı bazı eyaletlerde kadınlar aleyhine olan bu yasayı olumlu yönde etkilemeyi başaran IKEA'nın İletişim Şefi Patrik Antoni Hindistana kadınları iş piyasasına çekmenin olumlu olduğunu gösterebiliriz. IKEA gibi İsveçli ve uluslararası şirketler ile birlikte büyük değişimler gerçekleştirebiliriz diye konuştu.

Girmeye hazırlandıkları iki eyalette yasaların değiştirilmesini başardıklarını, iki eyalette de değişiklik önergelerinin eyalet parlamentolarında görüşülmeyi beklediğini belirten Patrik Antoni, gece saat 23.00 a kadar çalışabilecek kadınlar için evlerine personel servisi düzenleyeceklerini belirtti.

IKEA IKEA hindistan