İbrahim Çağlar

İbrahim Çağlar’dan MIPIM’de önemli açıklamalar…

Genel Emine Pile 15.03.2016
İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 15-18 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan MIPIM’de önemli bilgiler aktardı.
İstanbul'un 24 saatinin ses ve görüntü efektleriyle anlatıldığı 96 metrekarelik "Yaşayan İstanbul Maketi" ile 3. Havalimanı ve Avrasya Tüneli gibi dev projelerin maketlerinin yer aldığı çadırda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Çağlar, sözlerine Ankara'da gerçekleşen terör saldırısını lanetleyerek başladı.

"Terör konusunda yabancı yatırımcıların endişesi elbette var. Ama bu olaylardan sonra dünya ülkeleri hep birlikte oldukları zaman iyi oluyor. Teröre pay vermememiz gerekiyor. Ülkemizde de son yıllarda maalesef terör olayları oldu. Biz dünyanın en güvenli ve en temiz metropolünde yaşıyoruz" açıklamasında bulundu.  

Dev fuarın ilk gününde basınla bir araya gelen Çağlar, önemli açıklamalarda bulundu. İTO Başkanı Çağlar şu bilgileri verdi:  
“Bu yıl fuar için katılımcılardan, Emlak Konut GYO'dan, Türk Tanıtma Vakfı'ndan, Ekonomi Bakanlığı'ndan katkılar aldık ve 1.2 milyon euro harcadık. Geçen yıl maket için 1.5 milyon euro harcamıştık. Bizim bu fuar ve maket ile önceliğimiz İstanbul'un tanıtılması. İstanbul'u yatırımcıların çoğu tanıyor. Burada yeni projelerimizi anlatıyoruz. Gayrimenkul ve inşaat sektörü olarak küresel ölçekteki fuara kalabalık bir şekilde geldik. 2015'te 700 katılımcıyla katıldık. Çadır 300 metrekareydi. Yaşayan İstanbul maketiyle de dünyada ilki gerçekleştirdik. MIPIM 2016'da işi daha ileriye götürmek için çalıştık ve dünya vitrinine çıktık. İstanbul'un fırsatları için attığımız adımları, sektörün gücünü arkasına alarak daha ileriye taşıyacağız. Fuar hepimize hayırlı olsun” dedi.

"İSTANBUL GİBİSİ YOK"

İnşaat sektörünün ekonomiye sağladığı katkıları anlatan Çağlar, “Türkiye, inşaat sektörüyle, istihdam alanlarıyla, ihracat katkısı ve teknoloji transferindeki rolüyle ekonomideki gelişmenin lideridir. Bunu ülkemizde çok net görüyoruz. İstanbul, 2015'te dışarıdan 5,5 milyar dolar gayrimenkul yatırımı çekti. İstanbul, dünyanın birçok ülkesinden daha büyük ekonomiye sahip. İstanbul'dan 3,5 saat uçuşla 56 büyük ekonomiye ulaşmak mümkün. Dünyanın tüm şehirlerini gezdik gördük, İstanbul gibisi yok. Gelişmesi beklenen ilk 10 şehirden birisi İstanbul'dur” açıklamasında bulundu.  

“Bugünün dünyasında reklam çok önemli. Reklamınız zayıfsa küresel rekabetten yoksun oluyorsunuz. 'Potansiyeli keşfet' sloganındaki gibi İstanbul'un devasa potansiyeli hakkında farkındalık oluşturacağız. Bundan sonra da MIPIM'e katılacağız. Fuarın en prestijli noktasındayız. 300 metrekare çadırımızı 700 metrekareye çıkardık. Kentleşmenin yıldızı sloganıyla çıktık. 3. havalimanı, Avrasya Tüneli projelerimizle birlikte yeni fuar alanı, teknopark maketleri var. Avrupa'nın en büyük teknoparklarını yapıyoruz. Emlak Konut GYO fuardaki en büyük destekçimiz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız bu akşam bizimle olacak. Çadırımızda yeni işbirlikleri için büyük adımlar atılacak. Maketimiz 96 metrekare büyüklükte. Şehrimizin yapılan en büyük maketidir. Üzerinde mega projeler ve gayrimenkul yatırımları var. Burada şehrin 4 mevsimini ve 24 saatini paylaşıyoruz. Maketimiz geçen yıl 3 bin 700 proje arasında birincilik ödülünü aldı. Buradaki bir müze maketimizi istiyor ancak biz maketimizi İstanbul'a geri götüreceğiz. Bunun İstanbul'da sergilenmesi daha doğru diye düşünüyoruz" diyerek MIPIM fuarındaki İstanbul maketi hakkında bilgiler verdi. 

MAKETTE 2. VE 3. KÖPRÜ YOK

Maket hakkında bilgiler veren İbrahiM Çağlar, maket üzerinde 2. ve 3. köprünün neden olmadığını da anlattı. 

"2. ve 3. köprü yok. bunları koymamız için maketi 3 katı büyüklüğüne çıkarmamız gerekiyor. Bu da maketi izlenebilirlikten çıkartıyor" dedi. 

Uğurcan Tokay MIPIM'den aktardı 

İbrahim Çağlar İTO Emlak Konut GYO