çamlıca camisi ulaşım yolları

İBB'den Çamlıca Camisi'ne ulaşım yollarına onay!

Genel Uğurcan Tokay 13.06.2015
İBB Meclisi, Çamlıca Camisi'ne ulaşım projeleri olan tünel ve bağlantı yollarına onay verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Çamlıca Camisi'ne ulaşımı sağlamak amacıyla yapılacak tünel ve bağlantı yollarıyla ilgili plan değişikliğini onayladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayı toplantılarının 5. birleşimi Saraçhane'de binada yapıldı.

Toplantıda, Libadiye Kavşağı ile Çamlıca'da inşaatı süren cami arasına yapılacak 3 kilometrelik tünel ve bağlantı yollarına ilişkin teklifi içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu.

"Üsküdar İlçesi Çamlıca Tepesi Ulaşım Yolları Projesi'ne ilişkin 1/5000-1/1000 Ölçekli İmar Planı Değişikliği Komisyon Raporu", oy çokluğuyla kabul edildi.

Plan değişikliğine göre, Çamlıca Camisi bağlantı yollarının projesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

"Bu kararı yargıya götüreceğiz"

CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çamlıca Camisi'nin, İstanbul'un en önemli ve tarihi nitelikli bir yerinin en yüksek tepesinin yanına yapılmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Bölgenin bu büyüklükte bir camiye ihtiyacı olmadığını savunan Çoban, şunları kaydetti:

"Tünel projesi gereksiz bir yatırım ve ulaşımla ilgili bir proje değil. Teknik açıdan da bakıldığında bir tünel projesinin başı ve sonu olur. Bu tünelin girişi var, çıkışı caminin otoparkına çıkıyor. Bütününe bakıldığında gereksiz ve önceliği ve aciliyeti olmayan bir proje olduğu için karşı çıktık. Bayram sabahları ve cuma günleri o tünele girmek isteyenler belki de orada havasız kalacak. CHP olarak, İzleme Komitesi bu tip raporları değerlendiriyor. Yargıya götüreceğimiz projelerden biri. İzleme Komitesi bunu değerlendiriyor. Askıya çıkacak, askı süresinde itirazlar var. Askıda belki düzelecek ama itirazlar kabul olmazsa biz bu kararı yargıya götüreceğiz."

AA

ibb çamlıca tüneli projesi ulaşım projeleri çamlıca camisi son durum ibb projeleri 2015 ibb meclisi kararları