ibb-havaray-metro-ihalesi

İBB'den Başakşehir'e havaray, Kazlıçeşme'ye metro!

Genel Uğurcan Tokay 07.10.2016
İBB, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray projesini ve Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosunun ilk aşamasını ihaleye çıkarıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, megakenti dünyanın bir numarası yapma yolunda çalışmalarına devam ediyor. 2019 sonrası şehrin tamamını metroyla bağlayacak olan İBB, bu kapsamda yeni projeler üretiyor.

Şehrin hızla gelişen bölgelerinden Başakşehir ve Halkalı bölgeleri havarayına kavuşuyor. Sefaköy'den başlayıp Halkalı'dan geçerek Başakşehir'e gidecek olan havarayın İstanbul'da trafiği rahatlatması bekleniyor.

Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray durakları

Dev proje Sefaköy'de yolculuğuna başlayacak ve sırasıyla Armonipark, Borusan, Sanayi, Gümrük, Halkalı Merkez, TOKİ 1, TOKİ 2, Arenapark, Masko, Ziya Gökalp, Atatürk Oto Sanayi 1, Atatürk Oto Sanayi 2, Başak Konutları, Onurkent, Oyakkent istasyonlarından geçerek Fatih Terim Stadyumu durağına ulaşacak.

Yapım süresi 810 takvim günü olarak belirlenen işin ihalesi elektro-mekanik ve ince işlerle birlikte araç alımını kapsıyor. İhale 7 Aralık 2016 günü saat 10.00'da İBB Merter'de binasında yapılacak.

Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosu geliyor

İBB, Kazlıçeşme'den başlayıp Söğütlüçeşme'ye kadar gidecek olan metro hattının ilk aşaması için düğmeye basıyor. İhalesi 26 Ekim 2016 günü yapılacak olan uygulama esas kesin proje hizmeti ihalesiyle birlikte 20 kilometrelik dev proje için düğmeye basılmış olacak. Yapım süresi, işe başlama gününden itibaren 720 takvim günü olarak belirlendi.

Kabataş-Bağcılar tramvayında büyük değişiklik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kabataş-Bağcılar tramvay hattında Seyitnizam ve Zeytinburnu durakları arasındaki 2 kilometrelik kısmı yeraltına alacak. Ayrıca Başakşehir-Kayaşehir metrosunun 3 kilometrelik uzatılması da bu ihaleye dahil olacak. İBB, toplamda 5 kilometrelik işi kapsayan ihaleyi 26 Ekim 2016 günü saat 10,30'da İBB Merter binasında yapacak.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

sefaköy halkalı başakşehir havaray son durum istanbul havaray projeleri kazlıçeşme söğütlüçeşme metrosu ihale