HÜRKUŞ uçağı

HÜRKUŞ son testi de başarıyla tamamladı

Genel Emine Pile 15.01.2015
Türk mühendislerinin tasarladığı temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, Azami Yük Uygulama Adımı'nı da geçti.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'den (TUSAŞ), yaptığı yazılı açıklama ile Türk mühendislerinin ürettiği yeni nesil eğitim uçağının yapısal testlerin sonuncusunu da başarıyla geçtiğini açıkladı. 

Açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) gözetiminde düzenlenen testler esnasında sertifikasyon gereksinimi olan maksimum yükün, statik test uçağına başarı ile uygulandığı bildirildi.

Bir buçuk yıl boyunca gerçekleştirilen testlerde statik test uçağına, HÜRKUŞ'un uçuş esnasında maruz kalabileceği farklı tipte kritik yükler uygulandığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Tüm test koşulları başarı ile tamamlanarak ilgili sertifikasyon gereksinimleri yerine getirildi. Gerçekleştirilen tüm test adımları Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve SHGM'nin katılımları ile planlanarak icra edildi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen Tam Boy Uçak Statik Testi ile TUSAŞ başta olmak üzere ülkemiz havacılık endüstrisi önemli bir deneyim ve kabiliyet de kazandı. Ayrıca HÜRKUŞ Projesi'nde önemli bir kilometre taşı tamamlandı."

AA

HÜRKUŞ yeni nesil eğitim uçağı yerli uçak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ TUSAŞ Azami Yük Uygulama Adımı