matara

Hurdacıda gördüğü mataradan etkilendi, müze açtı

Genel 23.04.2017 09:25

Çanakkale'de 37 yıl önce hurdacıda gördüğü Osmanlı askerine ait mataradan etkilenen Ahmet Uslu, 2005 yılında müze açtı.

Çanakkale'de 37 yıl önce hurdacıda gördüğü Osmanlı askerine ait mataradan etkilenerek savaş malzemelerini toplamaya karar veren Ahmet Uslu'nun, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda 2005 yılında açtığı müzede "eşsiz zafer''in ruhu anlatılıyor.

Müzede, 102 yıl önce Türk, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz askerlerinin geride bıraktığı, Gelibolu Yarımadası'ndaki savaşa tanıklık eden tüfek, tabanca, kasatura, top mermileri ve şarapnel parçaları gibi materyaller ile askerlerin kişisel eşyaları sergileniyor.

Tarihi Yarımada'daki "1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi"nin sahibi ve yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1980 yılında üzerinde Osmanlıca "Şahanenin Askeri" yazan bir alüminyum matara gördüğünü söyledi.

Bu mataranın hurdacıda bulunmasının zoruna gittiğini dile getiren Uslu, 37 yıl önce o matarayı satın aldığını ve savaş malzemelerini toplamaya karar verdiğini anlattı.

"Gezici müze ile 20 milyon kişiye ulaştık"

Uslu, 2009 yılında hazırladıkları tır ile gezici müze oluşturduklarını belirterek, "Çanakkale Savaşı'nda omuz omuza savaşan kahramanların elinin değdiği malzemeleri Anadolu'ya götürdük. Çanakkale'ye gelemeyenlere Çanakkale ruhunu anlatmak istedik. Bu sayede tüm Türkiye'yi gezerek 20 milyon kişiye eşsiz zaferi anlattık." dedi.