1976 model bir Apple I

Hurda diye sattığı Apple, servet değerinde çıktı!

Genel Emine Pile 01.06.2015
ABD’de yaşlı bir kadın, hurda olarak gördüğü 1976 yapımı Apple I bilgisayarı 200 bin dolara bir koleksiyoncuya sattı.
ABD'nin California Eyaleti'nde eşine az rastlanır bir olay meydana geldi. Yaşlı bir kadın eşinin ölümünün ardından kocasına ait hurda eşyaları eskiciye sattı. Yaşlı kadın hurda olarak gördüğü bilgisayarı sattı satmasına ama 1976 model Apple bilgisayarın değerinden habersizdi.     

Sıradan bir olay gibi görünen alışveriş şu sıralar ABD'de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Zira yaşlı kadının hurda diye sattığı eşyaların arasında 1976 model bir Apple I bilgisayarın bulunduğu belirtildi.

ASTRONOMİK FİYATLARA SATIN ALINIYOR!

Apple'ın kurucuları Steve Jobs, Steve Wosniak ve Ron Wayne tarafından tasarlanan ve piyasaya çıktığı zaman 666,66 dolardan satılan cihaz günümüzde koleksiyoncular tarafından astronomik fiyatlara satın alınıyor. Yaşlı kadının hurda diye sattığı kutulardan çıkan Apple I da 200 bin dolara bir koleksiyoncu tarafından alındı. Sadece 200 adet üretilen cihazlardan biri geçen ekim ayında 905 bin dolara el değiştirdi. Hurdaları alan satıcı ise yasalar gereği elde ettiği gelirin yarısını yaşlı kadına vermek istediğini ancak kadının satış esnasında adresini bırakmadığı için bunu yapamadığını söyledi.

SADECE ANA KART VE EKRANI BULUNUYOR!

Apple'ın kurucuları Steve Jobs, Steve Wosniak ve Ron Wayne tarafından tasarlanan ve yalnızca 200 adet üretilen Apple I bilgisayarı açık artırmalarda rekor fiyatlara alıcı bulunuyor. Sadece ana kart ve ekrandan oluşan Apple I'ın klavyesi de bulunmuyordu.

Hurdacı şimdilerde gelirin yarısını vermek için yaşlı kadını arıyor.

servet değerinde Apple 1976 model bir Apple I hurda Apple