yatırım

Hükümetin 'yola devam' mesajı iş dünyasını memnun etti

Genel Emine Pile 13.08.2016
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Hükümetimiz yatırımcıya iş dünyasına 'yola devam’ mesajını verdi" dedi.
Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, 9 Ağustos'ta Resmi Gazete'den yayımlanan "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un kabul edildiğini, söz konusu kanunla Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik önemli değişiklik ve yenilikle yapıldığını anımsattı.

Yatırımlarda başta damga vergisi ve harçlardan kaynaklanan işlem maliyetlerini azaltmak amacıyla önemli istisna düzenlemeleri geldiğini aktaran Demirtaş, "Özellikle ileri teknoloji şirketlerin satın alınmasında, yüksek ve orta teknolojili ürünlerin imalatında damga vergisi ve harç vergisi istisnası getirilmesi önemli. Ülkemizin orta gelir tuzağından kurtulması için hep ileri teknoloji üretime yönelmemiz gerektiğini belirtiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalara beş yıl süreyle, arazilere ise yatırım teşvik belgesi süresince emlak vergisi muafiyeti gelmesinin de yatırımcıları memnun ettiğine dikkati çekti. 

Demirtaş, şunları kaydetti:

“Ticaret kanunumuzda şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan bürokratik işlemler ve şirket kuruluş maliyetleri azaltılarak, şirket kuruluşunun daha kısa sürede ve daha az maliyetle tamamlanması sağlanacak. Son yıllarda istismar edilmeye başlanılan iflas ertelemede düzenlenmeler yapılması da iş dünyası için önemli. Ticaret hayatının en önemli ödeme vasıtalarından birisi olan çeke itibarını ve güveni tekrar kazandırmak için de düzenlemeler yapıldı. 

Ülkemizde 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra olağanüstü günler yaşanmasına karşın, hükümetimiz ekonomiyi ikinci planda tutmayarak yatırımcıya mesaj vermesi, gündelik ticareti düzenleyici kararlar alması çok önemli. Hükümetimiz olağanüstü şartlar içinde dahi, bu düzenlemeleri yaparak, ekonomiyi asla ikinci plana atmayacağını göstermiş oldu, yatırımcıya iş dünyasına 'yola devam' mesajını verdi. Ülkemiz de istikrar ile yoluna devam ediyor, geleceğimize güveniyoruz."

Belirtilen şartları yerine getiren ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine de değinen Demirtaş, "Bu ihracatımıza doping etkisi oluşturulacak. Bu sayede ihracatçılarımızın yeni pazarlara kolayca giriş yapması mümkün olabilecek, ihracatçılarımız vize alımıyla uğraşmak zorunda kalmayacaklardır. Bu uygulamadan sadece belirli bir değerin üzerinde ihracat yapan firmaların değil, genişleme potansiyeli olan ve katma değeri yüksek ürün ihraç eden ihracatçıların da yararlanması gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

yatırım ortamının iyileştirilmesi İZTO Ekrem Demirtaş emlak vergisi muafiyeti