Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur

‘Hollandalılar Balıkesir'e yatırım yapmak istiyor’

Genel Sinem Öztürk 16.03.2016
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, MIPIM'de Balıkesir'in yeni projelerini anlattı.
Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşen MIPIM 2016 Fuarı'nda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Emlaktasondakika.com editörü Uğurcan Tokay'ın sorularını yanıtladı. 

Edip Uğur "Çayderesi Rekreasyon Alanı, Balıkesir'in ortasından geçen bir çay deresi var. Fakat ıslah edilmemiş, birçok konutun ve işyerinin atık suları orada toplanıyordu. 30 metre genişliğinde 2 bin 300 metre uzunluğunda bir dere ıslahı çalışması oldu. Bu derede sular akacak, kayıklar yüzecek. Bu rekreasyon alanında bir çocuk köyümüz var. İçerisinde aynı anda 800 çocuğun oynayabileceği trambolin park, kaydırak gibi onlarca oyun alanı ve 30 tane oyuncak yer alıyor. Çocuklar geldiğinde içinde kayboluyor, çıkmak istemiyor. Türkiye'de ilk kez böyle bir çocuk köyü yapıldı. Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın 4'te 3'ü Eylül ayının sonunda tamamlanacak. Kalan kısmında sebze-meyve hali var. Bunun ihalesini gerçekleştiriyoruz. Tahminen projenin 2017 yılının sonunda tamamlanmasını bekliyoruz. Çayderesi Rekreasyon Alanı'nın içerisinde kongre merkezi, sergi alanları, amfi tiyatro salonları, ticari alanlar bulunuyor. Bunları köprüyle Balıkesir'in merkezi bölgelerine bağlıyoruz. Çayderesi'nin köşesinden Çamlık Rekreasyon Alanı'na teleferikle çıkıyoruz. Bu teleferik projesinin de Nisan-Mayıs aylarında ihalesini yapılması planlıyoruz" dedi.

İŞTE BALIKESİR'İN DEV ŞEHİR MAKETİ 

Balıkesir'e yatırım için yabancılar hazır 

Balıkesir'in sahillerine yapılacak yatırımlardan bahseden Uğur, Cunda Adası'na yeni bir kanal açarak, denizde meydana gelen kirliliğin önüne geçeceklerini belirtti. Edip Uğur sözlerine şu şekilde devam etti. "120 metre genişliğindeki bu kanalın üzerinden köprüyle geçiş sağlanacak. Altından motorlar ve yatlar geçebilecek. Köprünün sağına ve soluna yat limanları yapacağız. Ayrıca Sarımsaklı-Şeytan Sofrası ve Şeytan Sofrası-Ayvalık merkezi arasına teleferik projelerimizle Ayvalık'ı daha değerli hale getireceğiz. Lale Adası'na Kruvazör liman projemiz gündemimizde. Önümüzdeki dönem hayata geçireceğiz. Bununla ilgili yapım projesini hazırlayacağız. Bu proje kapsamında ticari alanlar, otel bulunuyor. Balıkesir, geleceğin önemli merkezlerinden biri olacak." 

Edip Uğur, Bandırma Limanı'nda yeni projenin Rotterdam'daki Landlord'a benzer kümeleme sistemiyle liman ve sanayiyi bir araya getireceğini söyledi. Bu proje için Rotterdam'daki sanayicilerle görüştükleri belirtti. 15 milyar dolarlık bu projenin yatırımcısı hazır durumda.

Sinem Öztürk/Emlaktasondakika.com

Uğurcan Tokay MIPIM'den aktardı
 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur MIPIM 2016 Fuarı