Nusaybin-Cizre-Silopi-Habur Demiryolu Projesi

Hızlı tren projesinin yeni rotası belli oldu!

Genel Emine Pile 08.02.2015
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün Nusaybin'i demiryoluyla Habur'a bağlayacak ulaştırma projesi iki ülkeyi yakınlaştıracak.
Nusaybin-Cizre-Silopi-Habur Demiryolu Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme raporuna göre, demiryolu, Nusaybin İstasyon çıkışından başlayacak ve Cizre ve Silopi'ye yapılacak istasyonlardan geçerek Habur üzerinden Irak'a ulaşacak.

1 milyar 770 milyon lira yatırım yapılması öngörüldüğü proje ile Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı çerçevesinde, ekonomik büyüme, sosyal gelişme ve istihdam artışı sağlayarak bölgede yaşayan vatandaşların refah, huzur ve mutluluğunun arttırılması amaçlanan proje kapsamında, yaklaşık 133,3 kilometre uzunluğunda demiryolu hattı inşa edilecek.

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Şırnak'ın, İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri arasında inşa edilecek demiryolu çift hatlı olacak. Projenin tamamlanmasıyla Mardin ve Şırnak arasında tam bir bağlantı sağlanarak hızlı, ekonomik ve kesintisiz bir ulaşım imkanı sağlanabilecek.

Demiryolu hattı, hızlı tren geçişlerine olanak sağlayacak şekilde yük trenleri için saatte 120 kilometre, yolcu trenleri için ise saatte 160 kilometre tasarım hızına göre inşa edilecek. İstasyonlardaki ortalama duraklama süresi olarak 15'er dakika eklendiğinde, bir tren seferinin yaklaşık 81 dakikada tamamlaması öngörülüyor.

Demiryolu projesi güzergahının değişik kesimlerinde, 7 viyadük, 8 tünel ve Cizre ile Silopi'de 2 yeni istasyon inşa edilecek. Bununla birlikte güzergah üzerinde karşı yönlerden gelen trenlerin geçişini sağlayacak 2 sayding (ana demiryoluna paralel demiryolu hattı) planlanıyor.

AA

ulaşım TCDD Nusaybin-Cizre-Silopi-Habur Demiryolu Projesi hızlı tren