MB Holding

Hırvatistan'ın sıcak suyuna Türk yatırımı

Genel Emine Pile 03.02.2015
Gaziantepli MB Holding, Hırvatistan’ın ilk jeotermal santrali için yapılan ihaleyi kazanarak elektrik kurma hakkını elde etti.
Yenilenebilir enerjinin her geçen gün önemini arttırmasıyla birlikte yabancı ülkelerden de talep gelmeye başladı. Jeotermal enerji konusunda birçok başarılara imza atan MB Holding, Türkiye'nin ardından Hırvatistan'ı da jeotermal enerjiyle tanıştırmayı planlıyor. 

Holding Yönetim Kurulu ve Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı da olan Muharrem Balat, Hırvatistan'da 2020 itibariyle elektrik enerjisinin yüzde 35'inin yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Yurt dışında da devam edecek!

Jeotermal enerji kaynaklarının gelişimi için öncü rol oynadıklarını ifade eden Balat, şunları kaydetti:
"Ekonomik gelişmelere bağlı olarak, orantılı bir şekilde artmakta olan elektrik enerjisi talebini; alternatif, çevre dostu, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynakla karşılamaktayız. Jeotermal enerji baz enerji olduğundan oldukça kıymetli bir enerji kaynağıdır. Mesela bir kuyudan petrol çekersiniz bir müddet sonra o kuyudaki potansiyeli biterse kuyu kapanır. Ya da kömür enerjisinde kömür havzası bitebilir. Ama jeotermal enerji dikkatli bir şekilde re-enjekte edilirse yenilenebilirlik vasfını asla kaybetmez."

Balat, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan Hırvatistan'ın, yenilenebilir kaynakları genişletme açısından geniş bir potansiyele sahip olduğunu dikkati çekti. Ayrıca Türkiye'deki başarıları yurt dışında da devam ettireceklerini ekledi. 

AA

MB Holding jeotermal enerji Muharrem Balat Hırvatistan jeotermal enerji yenilenebilir enerji