golf sahası yatırımı

Hilton'dan Dalaman'a golf sahası yatırımı

Genel Emine Pile 05.04.2016
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Dalaman-Ortaca bölgesine golf tesisi yapacaklarını belirtti.
Golf yatırımı için profesyonel iş geliştirme firmalarıyla görüşmeye başladıklarını belirten Batum, şunları söyledi:

“Bu yatırımdan Dalaman, Ortaca, Fethiye bölgesindeki yaklaşık 20 otel de yararlanacak. Bölgedeki ilk golf sahası olacak. En yakın golf tesisi yaklaşık 250 kilometre uzakta. Bu projenin bölgenin gelişimi için çok önemli olduğunu biliyoruz.”

Batum, Dalaman-Ortaca bölgesinde turizmin gelişmesi için kurum ve kuruluşların ciddi çaba gösterdiklerini ancak, tüm çabalara rağmen turizmin yıllardır yedi aya sıkıştığı bölgede doğal güzelliklerin korunarak yat ve golf turizminin desteklenmesi halinde pek çok olumlu sonucun alınacağını kaydetti. Batum, şöyle konuştu:

İç pazar gelişecek

Turizmin bu şekilde desteklenmesi halinde daha az sayıda ancak daha üst gelir grubuna hizmet verilebilir. Böylece bölge, hem aşırı yatırım kirliliğinden korunacak hem de daha verimli bir gelir kapısını aralayacaktır. Golf turizmi, sezonu otomatik olarak yedi aydan 12 aya uzatacak, bölgede istihdam artacak, tüm oteller ve hava yolu şirketleri 12 ay üzerinden planlamalar yapacak, golf ile birlikte futbol ve benzeri spor aktiviteleri de kamp amacıyla bölgeye gelmeye başlayacak.”

Turizm sektörünün yaşadığı krizle iç pazar misafirlerinin turizm içindeki payının çok daha kuvvetli hale geleceğinin altını çizen Batum, bu noktada erken rezervasyon döneminin sağladığı fırsatların da son derece önemli olduğunu söyledi. Batum, “Erken rezervasyonda Hilton Dalaman'ın da oda fiyatları karşılanabilir bir seviyede. Bu yıl iç pazar için özel olarak planlanmış indirimli ve taksitli paketler de mevcut” dedi.

Destek beklentisi

Batum, sayıları 500'ü aşan beş yıldızlı otellerin yurtiçi-yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetleri için yaklaşık 200 milyon dolar harcadığını belirterek, “Aslında bu otellerin yaptığı bir anlamda Türkiye'nin turizm elçiliğidir. Beklentimiz istihdam vergileri üzerinde belli oranda dönemsel teşvikler ve benzer modelde enerji teşvikleri. Bu ve benzeri teşviklerin hayata geçmesi bizleri bu tür kriz yıllarında daha az kırılgan ve daha çok mücadeleci yapacaktır” diye konuştu.

dalaman golf golf sahası Turizm