Hilti

Hilti ile yangın güvenliğinde son nokta!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 21.09.2015
Hilti Pasif Yangın Durdurucu ürünler 4 saate kadar yangın, gaz ve duman yalıtımı sağlıyor.
Türkiye'nin sıklıkla yaşadığı yangın felaketi önemli can ve mal kayıplarına yol açıyor. Bu çerçevede son 10 yılda irili ufaklı yaklaşık 1 milyona yakın yangın meydana gelirken, yaklaşık 4 bin insanımız hayatını kaybetti ve 2 milyar lirayı aşan maddi kayıp yaşandı. Konut, AVM, hastane, otel, fabrika, metro başta olmak üzere tüm yaşam alanlarında büyük risk taşıyan yangınların başlıca nedenini ise önlem alınmaması oluşturuyor. Alınacak önlemler arasında ise inşaatlarda yangın durdurucu ürünlerin kullanımı öne çıkıyor. 

Pasif yangın durdurucular konusunda geliştirdiği inovatif ürünlerle dünya lideri olan Hilti, Türkiye'de de yangın bilincinin oluşması ve risklerin azaltılmasına yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 25 Eylül-1 Ekim Yangından Korunma Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Hilti Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Cenk Çotur, “Hilti, pasif yangın durdurucu ürünlerde 40 yılı aşkın uluslararası tecrübe ve teknik personeliyle, Türkiye'de lider konumda olup sektöre yön veren bir marka konumundadır. Türkiye'de yangınların ve dolayısıyla yangından kaynaklanan can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini amaçlayan ve 2015 yılında güncellenen “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” için ilgili kurumlar ile çalışmalar sürdürüyoruz. Hilti Türkiye olarak ülkemizde yangın bilincinin oluşması konusunda her türlü desteği verdik ve her zaman da vermeye hazırız” dedi. 

Kaçışa zaman tanıyor

Yangın sonucu ölümlerin yaklaşık yüzde 70‘ine duman zehirlenmesi neden olurken yüzde 60'ının ise yangının çıktığı mahalde değil başka bir mahalde gerçekleştiğini kaydeden Cenk Çotur, Hilti Pasif Yangın Durdurucu ürünlerin yangını bir bölgeye hapsederek yangının yayılmasını ve büyümesini engellerken aynı zamanda alev, duman ve zehirli gaz yalıtımı da sağladığını belirtti. Çotur, bu sayede insanların kaçması için zaman kazandırıldığını ve yangına müdahale edilmesine imkan sağlandığını vurguladı. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre yangınların yüzde 65'inin elektrik ve mekanik tesisatlardan kaynaklandığını hatırlatan Cenk Çotur, Hilti Pasif Yangın Durdurucuların ağırlıklı olarak yapılardaki elektrik ve mekanik geçişlerin yalıtılmasında kullanıldığını belirtti. Çotur, bu ürünlerin ayrıca duvar-tavan birleşimleri, dilatasyonlar ve giydirme cephe-döşeme birleşimleri gibi yangının yayılma riski olan bölgelerde de kullanıldığını ifade etti. 

Hilti Hilti yangın söndürücü ürünler