derslik yapımı

Hayırseverler derslik yapımında adeta yarışa girdi

Genel Zeynep Karabağ 30.03.2015
Eğitim sisteminin en büyük sorunları arasında yer alan derslik problemine adeta hayırseverlerin çözüm olduğu ortaya çıktı.
ESD ANKARA- Ülke genelinde derslik açığının kapatılabilmesi için birçok okul yapan Milli Eğitim Bakanlığı, binlerce dersliği de hayırseverler aracılığıyla eğitim hayatına kazandırdı.

Sınıf mevcutlarının azaltılabilmesi için genel bütçe kaynağı dışında bütçe dışı kaynakları da harekete geçiren Bakanlık, hayırsever kişi, kurum ve kuruluşların katkıları ve düzenlenen kampanyalarla binlerce dersliği öğrencilerle buluşturdu.

Bu kapsamda temel eğitim ve ortaöğretimde şartlar ve ihtiyaçlar dikkate alınarak 2003 yılından bugüne kadar hayırseverlerin 42 bin 586 derslik yaptırdığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ise toplam 191 bin 887 adet dersliğin yapımını tamamlayıp eğitim ve öğretimin hizmetine sundu.

5.5 MİLYAR KAYNAK AYRILDI

Diğer taraftan eğitim ve öğretime erişimin artırılarak fırsat eşitliğinin sağlanması konusunda derslik ihtiyacının giderilmesi için Bakanlık, 2015 yılı yatırım ödeneğini bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artışla, 5 milyar 494 milyon lira olarak öngördü. 

Ayrıca öğrenci yurt ve pansiyonlarında koğuş sisteminden oda sistemi uygulamasına geçen Bakanlık, 2002 yılından bugüne Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde yapılanlar hariç, 112 bin yatak kapasiteli yurt ve pansiyon eğitim ve öğretime kazandırıldı. 

derslik yapımı