Haydarpaşa tren mezarlığı

Haydarpaşa tren mezarlığı oldu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 20.07.2015
Haydarpaşa Garı’na giden tren seferlerinin 19 Haziran 2013’te son bulması ve rayların sökülmesinden sonra trenlerin çürümeye başladığı iddia ediliyor.
İstanbul toplu ulaşımında büyük öneme sahip banliyö tren seferleri hala başlamadı. Seferler, 19 Haziran 2013 tarihinde durdurulmuş, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım o tarihlerde yaptığı açıklamada, yeni hattın 2 yıl sonra hizmete açılacağını belirtmişti. Yıldırım'ın yaptığı açıklamanın üstünden tam 2 yıl geçmesine rağmen tren seferleri başlamadı. Sökülen rayların yerine de yenileri konulmadığı için Haydarpaşa Garı'nda kalan trenlerin, çürümeye terkedildiği iddia ediliyor.

Haydarpaşa Garı'ndan sonra tren hattının olmaması, garda kalan trenlerin çürümesine ve milyonlarca liralık zarara sebebiyet verdi. Bu arada garda atıl durumda kalan trenler graffiti yapanların yazboz tahtası haline geldi. Garda bulunan onlarca trenin camları dahil dört yanı graffiti ile boyandı. 24 saat güvenliğin olduğu ve kameralarla gözetlenen garda graffiti yapanların ellerini kollarını sallayarak trenleri boydan boya boyaması akıllarda soru işareti bıraktı. Graffiti ustalarının öğrencilerini yetiştirmek için para vererek trenleri boyadığı iddia edildi.

2013 yılında Gebze-Haydarpaşa, banliyö hatlarının yenilenmesi için yapılan ihaleyi alan Obrascon Huarte Lain(OHL) SA-Dimetronic ortak girişimi, 2014 yılının ortalarında rayların sökümünü tamamlamış, 2014 yılı sonunda ise Ulaştırma Bakanlığı ile arasındaki anlaşmazlık yüzünden işi bırakmıştı.

Rayhaber

Haydarpaşa tren mezarlığı Haydarpaşa Garı