Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi

Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi, Havacılık Müzesi'nde açıldı

Genel Emine Pile 23.03.2017
İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen İstanbul Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi (HUGEM) hizmete açıldı.
Hava Harp Okulu Komutanlığı öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle kurulan HUGEM projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından destekleniyor.

"NASA'dan takip edilen haberlerle salondaki dijital arşiv güncellenebiliyor"

Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğe meraklı gençlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak, havacılık ve uzay alanlarında toplumsal farkındalık oluşturmak amaçlı kurulan HUGEM'de, Hezarfen Ahmed Çelebi'den günümüz modern havacılığına kadar önemli olaylar sergileniyor. NASA'dan takip edilen haberlerle salondaki dijital arşiv güncellenebiliyor. Merkezde, NASA ve ABD Hava Kuvvetleri arasında yapılan görüşmelerde gelecekteki işbirliği olanakları değerlendiriliyor.

HUGEM'in faaliyetleri çerçevesinde ilk ve orta öğretim ile lisede öğrenim gören 3 bin öğrencinin havacılık ve uzay odaklı atölye etkinlikleri ile bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik alanlarına teşvik edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, müze arşivindeki 20 bin eserin fotoğraflandığı, 30 bin fotoğraf ve 60 bin sayfa kitabın dijitalleştirildiği belirtildi.

Havacılık ve Uzay Gelecek Merkezi HUGEM Havacılık Müzesi