ahmet arslan

Havaalanlarının güvenliği için tomografili önlem!

Genel 15.04.2017 11:06

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havaalanlarının güvenliği için alınan önlemler hakkında bilgiler verdi.

Bakan Arslan, ABD ve İngiltere'nin Türkiye'den uçuşlarda getirdiği tablet yasağının ardından alınan önlemler için "Her iki tarafın bakanlarına mektuplar gönderdik. İngiltere ile teknik görüşmeler biraz daha mesafe katetti. Uluslararası Havacılık Örgütü (ICAO) kuralları gereği alınması gerekenin üzerinde tedbirler alıyoruz" dedi.

4 TOMOGRAFİ CİHAZI KURULACAK

Özellikle boarding esnasında, yolcunun arınmış sahaya geçip körükten uçağa gideceği sırada o bölgede tomografi cihazları yerleştirileceğini belirten Arslan, "Orada ilave bir tomografi cihazı kurup yanındaki çantası, laptopu, sıvı ne varsa hepsinin tomografisi çekilecek. Süreci başlattık. Bu ayın 28'inde iki, haziranda da iki tane daha tomografi cihazı alıp, kuracağız. ABD ve İngiltere'ye giden yolcularda bu uygulamayı yaparak muhataplarımıza 'Kurallar istediğinizin çok üzerinde, en son teknolojiyle donatılmış bir cihaz da kuruyoruz, müsterih olun' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

YENİ HAVALİMANININ YARISI TAMAM 

3. Havalimanı'nın son durumu sorulan Arslan, "Şu an 44'lerde bir gerçekleşme var. Ancak bazı ekipmanlar var ki üretimi dışarıda yapılıyor, gelip monte ediliyor. Bu ekipmanların üretimini de hesaba katarsanız yüzde 53'lük şu an ödeme gerçekleştirmişiz. Bunun anlamı yüzde 9'luk kısmın da aslında ödemesi yapılmış gelip monte edilecek. Hedef, önümüzdeki yılın başlarında biz ilk faz olan 90 milyon kişiye hizmet edecek pistleri terminali bitirmiş olmak" diye konuştu."