Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz Sahili

Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz projesinin durakları!

Genel Emine Pile 27.04.2016
İstanbul’un Eyüp ilçesinde Eyüp Kağıthane ve Şişli İlçeleri mevkiinde hayata geçirilecek olan raylı sistem projesinde ÇED süreci başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Eyüp, Kağıthane ve Şişli İlçeleri mevkiinde yapılması planlanan Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz Sahili (Dekovil) Raylı Sistem Projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı. 

Proje bedeli 875 milyon 953 bin 500 TL olan Haliç – Kemerburgaz—Karadeniz Sahili (Dekovil) Raylı Sistem Projesi, Eyüp, Kağıthane ve Sarıyer ilçelerinden geçecek. Söz konusu bölgedeki trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan proje ile Haliç – Kemerburgaz -- Karadeniz Sahili (Dekovil) Raylı Sistem Projesi ile tarihi Haliç - Karadeniz Sahra hattının canlandırılması planlanıyor.

14 İSTASYONDAN GEÇECEK 

Santral İstanbul'dan başlayacak olan Dekovil hattı, Kağıthane Deresi ve Cendere yolunu izleyerek Mithatpaşa'da 2 kola ayrılacak. Kollardan biri Ayvadbendi ve Yovankoru'dan, diğeri ise Göktürk, Odayeri ve Ağaçlı güzergahından Karadeniz sahiline ulaşacak. Hat üzerinde 14 istasyon yer alıyor. 

Haliç – Kemerburgaz -- Karadeniz Sahili Dekovil Raylı Sistem Projesi yapımı planlanan Eminönü - Alibeyköy Tramvay hattı ile Santral İstanbul istasyonunda, inşası devam eden Kabataş - Mahmutbey metro hattı ile Sadabad İstasyonunda, yapımı planlanan Kağıthane - İTÜ Ayazağa metro Hattı ile TT Arena istasyonunda entegre olacak. İstanbul'un birçok ilçesine hizmet verecek olan Dekovil projesi kentin önemli bir halkası haline gelecek. 55 km uzunluğunda tek hattan meydana gelecek olan proje Santral İstanbul'dan başlayarak Kağıthane Belediye, Sadabad Meydanı, Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvadbendi, Yovankoru, Ağaçlı ve Odayeri'den geçecek ve Göktürk istasyonunda son bulacak. 

Emlaktasondakika.com/Emine Pile

Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz Sahili raylı sistem çed süreci yeni raylı sistem kuruluyor