gürültü kirliliği

Gürültü kirliliği sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Genel Zeynep Karabağ 30.11.2016
Sağlığımızı tehdit eden gürültü kirliliğinden arınmaya önce kendi sesimizi kısmakla başlayabiliriz.
Dünya üzerindeki bir çok ülkeden daha fazla nüfusa sahip olan İstanbul'da sessizlik elde etmek oldukça zorlaştı. Sessiz bir alan bulmak, trafik ve insan gürültüsünden arınmak yerine bir de üstüne kendi sessimizi daha fazla yükseltir hale geldik. Bu durumun ruh ve beden sağlığımızı ne şekilde etkilediğini önemsemeden yaşıyoruz. 

Hem çocuklar hem yetişkinlerde gürültü kirliğinin fizyolojik ve psikolojik etkilerini anlatan Gelişim Psikolojisi Uzmanı Ayşegül Cebenoyan şunları aktardı; "Fizyolojik etkilerinden en bariz olanı işitme kaybı. Bu geri dönüşü olmayan bir durum. Etkilenme şekli gürültünün şiddeti ve süresine bağlı olarak belirleniyor. Dolaylı etkileri ise ses ve uyku bozukluğu, tansiyon yüksekliği, konsantrasyon sorunları, bağışıklık sistemi bozukluğu ve yorgunluktur. Çocuklar gelişim aşamasında daha fazla etkileniyorlar tabii öğrenme bozuklukları yaşıyorlar."

televizyon izleyen çocuklar

"Televizyonu kapatın"

Çocukları gürültü kirliliğinden korumaya televizyonu kapatmakla başlayabileceğimizi vurgulayan Cebenoyan, "Çocukları gürültü kirliliğinden korumak için öncelikle kendi gürültümüzü kontrol etmekle başlayabiliriz. Özellikle televizyon sesi rahatsız edicidir. Çocuk izlemiyor olsa bile televizyon izlenen mekanda bulunduklarında özellikle konuşma gelişimi açısında zarar görürler. Bu yüzden öncelikle televizyonu kapatmak, çok gürültü oyuncaklar almamak varsa bunların pillerini çıkarmak ve gürültü izolasyonu yapmak çocuklarımızın gürültü kirliliğinden etkilenmesini engeller." ifadelerini kullandı.

Gürültü kirliliğine karşı şunları uygulayabilirsiniz;

- Daha az ses çıkaran makineler veya araçlar kullanmak,
- Gürültü çıkaran işlem yerine, az gürültülü işlemi tercih etmek,
- Kullanılan ekipmanın sesini minimum seviyeye indirmek,
- Telefon sesini kısmak, korna çalmamak ve yüksek sesli müzik dinlememek.

Evinizi yalıtım yaptırmak da başlı başına bir gürültüden korunma yöntemidir. Isı ve ses yalıtımı her ne kadar ekonomik maliyet gerektirse de sizi ve çocuklarınızı çevresel faktörlerden korur. İşitme duyusu ve yollarında zararlara yol açan gürültü, uyku kalitesinin bozulmasına neden oluyor.

gürültü kirliliği gürültü kirliliğinden arınmak gürültü kirliliğinden korunmak