Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Güneykent projesini anlayor

Güneykent Projesi dar gelirliyi ev sahibi yapacak

Genel Emine Pile 11.01.2016
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı.
Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulisi programının konuğu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek oldu. Ankara'daki projeler ile ilgili bilgiler veren Gökçek, Ankara'da yapılacak yeni uydukent projesinin detaylarını anlattı ve konuyla ilgili soruları yanıtladı. 

İLK OLARAK 245 BİN EV YAPILACAK 

Dar gelirli ailelere yapılacak olan uydukent projesinde ilk olarak 25 bin ev yapılacağını belirten Gökçek, 40-50-60 ve 100 metrekare evlerle herkese uygun bir proje sahası düşüldüğünü söyledi. 

ANKAPARK'ta çalışmaların devam ettiğini söyleyen Melih Gökçek, içlerinde Aylin Nazlıaka'nın da olduğu yüz kişinin başvurduğu Atatürk Orman Çiftliği'ne ilişkin davalarda alınan kararı açıkladı. Resmi olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasında bu alanın bulunmadığı belirlendiğini söyleyerek, artık Atatürk mirası olduğunu söyleyenlere bu kararın ardından herkesin güleceğini söyledi. 

“GÜNEYKENT'TEN KÂR YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Başkan Gökçek, Büyükşehir'in 2016'da gerçekleştireceği projelerini anlattığı programda, dar gelirliler için yapılacak Güneykent Projesi ile ilgili şu bilgileri verdi: 
“Gölbaşı ile Eskişehir yolu arasında 14 milyon metrekare alanımız var. Nasip olursa ilk planda 10 bin, sonra hemen akabinde bir 10 bin daha 20 bin konutla yola çıkmak istiyoruz. Allah kısmet ederse, burada yeni bir Ankara uydukent kuracağız. Burası yaşam alanlarıyla birlikte ortaya çıkacak. Dar gelirli vatandaşlar için en düşük maliyette yapılacak. Biz kesinlikle kâr almayı düşünmüyoruz. 40-60- 80-100 metrekarelik evler herkesin bütçesine göre, yerine göre taksit olacak. Peşin olursa daha ucuz olacak. Dar gelirli vatandaşlarımıza Çankaya'daki kaliteden daha yüksek kaliteyi sunabilmek. Okulları, AVM'leri, park alanları, spor alanları, ibadet yerleri var. Dört dörtlük bir şehir olacak.”

Güneykent Projesi Melih Gökçek Başkent Kulisi uydukent projesi