Gülay Afşar tarabya

Gülay Afşar, Tarabya'daki evinin kapılarını açtı

Genel Zeynep Karabağ 05.01.2015
NTV'de Gece Gündüz programının sunucusu Gülay Afşar, Tarabya'da eşi ve oğullarıyla yaşadığı evi anlattı.
NTV'nin ekran yüzlerinden Gülay Afşar ile eşi İtaldeko'nun ortaklarından Murat Afşar, Tarabya sırtlarındaki renkli bahçe katında InStyle Home dergisini ağırladı. Çiftin Alihan ve Burak adında iki oğlu var.

İtalyan işi

İtalyan estetiğinin öne çıktığı, modern tarzda dekore edilmiş ev, neşeli ve sıcak detaylarıyla dikkat çekiyor.

Gülay ve Murat Afşar, Tarabya'da yeşillikler içinde konumlanan bu sakin siteye 18 yıl önce taşınmış. Burası, evlendikten sonra yaşadıkları ikinci ev. Sitenin Boğaz'a yakınlığı, sunduğu sosyal imkanlar ve ilk oğulları Alihan'ı burada büyütme istekleri kararlarında etkili olmuş.

gülay afşar evi

“Tarabya'yı zaten seviyorduk. Daha önce yaşadığımız ev, yine bu semtteydi. Murat'la bu siteyi görür görmez hemen taşınmak istedik” diye söze başlıyor Gülay Afşar evinin salonunda kapak çekimi için makyajı yapılırken. Cildi oldukça bakımlı gözüküyor. Devamlı ekran önünde olduğu için cildine iyi bakmak zorunda olduğunu söylüyor. İki yıla yakın bir süredir NTV'de hafta içi her gün yayınlanan kültür sanat programı “Gece Gündüz”ü başarılı bir çizgide sunmaya devam ediyor.

Televizyonun onun, dekorasyonun ise eşinin işi olduğunu belirtiyor. Evin dekorasyonunda söz sahibinin eşi Murat Afşar olduğunu söylüyor bu yüzden. Evin yenilenme sürecinde İtaldeko'nun ortaklarından mimar Esra Günal da onlara destek vermiş. “Bu evi 40 günlük çalışma ile yaşanır hale getirmişlerdi” diye anlatıyor keyifle.

Çekim günü evde olan Murat Afşar da, 2007'de kurulan dekorasyon mağazası İtaldeko'da mutfak ve banyonun yanı sıra İtalya'nın Poliform, Erba, Ulivi ve Saba gibi önde gelen mobilya markalarını satışa sunulduğunu anlatıyor. Ardından daire içinde yaptıkları değişikliklerden bahsediyor.

gülay afşar evi tarabya

Ev modern, mutfak country

Dairenin planı baştan sona değişmiş gözüküyor. Evde ağırlıklı olarak Türkiye distribütörü oldukları Poliform'un mobilyaları yer alıyor. 140 metrekarelik bahçe katının üç oda ve üç banyosuna, salona ve antreye açılan geniş bir mutfak eşlik etmiş. “Evin modern çizgisinden ayrılan tek mekanı mutfak oldu. Burayı özellikle country tarzda tercih ettik” diye belirtiyor Murat Afşar.

Beyaz ve siyahın güzel dengelendiği mutfak zeminine, çini taşları ile nostaljik bir görüntü katmak istemişler. Tezgahın yanında kendi tasarımı siyah bir tel dolap yer almış. İçi spotlarla aydınlatılan dolap, mutfağa şık bir görsellik katmış. “Mutfak çok önemliydi. Ailece en çok vakit geçirdiğimiz yer burası çünkü” diye belirtiyor Murat Afşar. O da eşi gibi yemek yapmaya ve evde misafir ağırlamaya meraklı biri anlaşılan. 

gülay afşar evi

"Tamamen beyaz istiyordum"

Gri-mavi ile renklendirilmiş salon duvarlarında çiftin ortak tutkusu olan renkli tablolar yer almış. Neş'e Erdok, Komet, Sabri Berkel ve Necdet Kalay gibi çağdaş Türk ressamlarına Contemporary Art Fuarı'ndan aldıkları Dominique Barreau tabloları eşlik etmiş. 

“Ben evi tamamen beyaz hayal ederken, Murat duvarlara renk vermek konusunda beni ikna etmeyi başardı. Beyazın küçük mekanları büyük göstereceğini düşünürdüm hep. Ama bu tabu kafamda çıkan sonuçla tamamen yıkıldı” diye belirtiyor Gülay Afşar

Evde malzeme olarak carrara mermer, gri parlak lake ahşap ve meşe tercih edilmiş. Bunlara ham gri keten kumaşlı kanepeler ve çizgili perdeler eşlik etmiş. “Renkli mobilya ve aksesuvarları öne çıkarmanın en iyi yolu duvarda mat renk kullanmaktır” diye tüyo vermeyi de ihmal etmiyor Murat Afşar. Gerçekten de bu duvar rengi; mor, turuncu ve narçiçeği obje ve aksesuvarlara güzel fon oluşturmuş.

Gülay Afşar tarabyadaki evler Gülay Afşar evi italdeko murat afşar