masi hotel gökçeada

Gökçeada’nın kaçak oteline hapis cezası

Genel Zeynep Karabağ 06.05.2016
Gökçeada Bademli Köyü'nde sit alanına kaçak yapılan otelin sahibi Fazlı Yıldırım ve mimarı Harun Yılmaz’a hapis cezası verildi.
2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası'ndan 2 yıl 4 ay verilen hapis cezası indirime uğrayarak 1 yıl 11 ay 10 güne düşürüldü. Cezalar sanıkların ilk suçları olduğundan hükmün geri açıklanmasına karar verildi. Gökçeada Asliye Ceza Mahkemesi ayrıca sanıkları ‘mühür bozma' suçundan da 5 ay adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme  yıkım kararı verilen 5 katlı Masi isimli otelin inşatına göz yuman eski belediye başkanı ve meclis üyeleri ile sorumlular hakkında da Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirimde bulunulmasını istedi. Böylelikle eski belediye başkanı ve imzası bulunan meclis üyelerinin de yargılanmasının önü açıldı.

İNŞAATA GÖZ YUMULDU

Gökçeada Gönüllüleri Derneği otelin durdurulması için hem dava açmış hem de belediyeye defalarca başvuruda bulunmuştu. Ancak belediye önce inşaatı mühürlemiş daha sonra yapı tadilat ruhsatı düzenleyerek otelin tamamlanmasına göz yummuştu.

masi otel Gökçeada