Muğla Göcek koyu

Göcek ihalesi sona erdi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 26.03.2015
Kiralığa çıkarılan Muğla Göcek'teki 4 koydan Bedri Rahmi (Taşyaka) ve Akbük'ün ihalesi Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü'nde tamamlandı.
Sabah başlayan Akbük koyunun ihalesi sonuçlandı. İhaleyi 1 milyon 250 bin liraya Dalaman Sevgi yolunda faaliyet gösteren bir işletmenin sahibi Hüseyin Gülen'in kazandığı öğrenildi. Taşyaka Bedri Rahmi Koyu'nun ihalesini de Gülen kazandı. Gülen'in bu koy için 900 bin TL civarında bir para ödeyeceği ifade ediliyor. İşletmeci koyları 29 yıllığına kiraladı.

MEVCUT İŞLETMELER YOK

Çevrecilerin avukatı Berna Ulutaş ise Göcekli koy işletmecilerinin 30 yıllık hikayesini şöyle anlattı: “32 yıl önce bu aileler küçük gözlemeci gibi ufak tefek yerler açmış buraya. 30 yıl önce Valilik, ‘Sizi ortaklaştırıyoruz' demiş ve 4 koyu 4'er aileye vermiş. Toplam 16 aileyi bir işletmede birleştirmiş bir anlamda kooperatif gibi olmuşlar. Her koyda 4 aile işletmelerini çalıştırmış ama sonuçta 16'sı bir çatı altında toplanmış. Dalamanlı aileler ve Yörükler… 

Yıllardır ortaklar, bir işletme olarak devam ediyorlar. İl Özel İdare'ler varken sorunsuz 30 yıldır buraları işletmekteler. Ancak Özel İdare'ler kapanınca bu sorun da diğer yerlerdeki gibi ortaya çıktı. Çok fazla aileyi ilgilendiriyor çünkü bu bölgede çok fazla benzer koy var ve onlar da bu şekilde ihaleyle işletmeye verilecek.”

Banu Şen/Hürriyet

Göcek ihalesi Muğla Göcek koy Bedri Rahmi Akbük ihalesi