Gazze

Gazze'nin yeniden imarı devam ediyor

Genel Zeynep Karabağ 29.08.2016
Katar RAF yardım kurumunun, İsrail saldırılarında evi yıkılan Gazzeliler için geliştirdiği proje kapsamında inşa edilen 15 ev sahiplerini buldu.
Katar RAF yardım kurumunun, İsrail'in 2014 yılında Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda evi yıkılanlar için başlattığı proje kapsamında inşa edilen 15 evi sahiplerine teslim ettiği bildirildi.

RAF tarafından yapılan yazılı açıklamada, 412 bin dolara mal olan 15 evin düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildiği kaydedildi.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Müfid el-Hasayine büyük bir hassasiyet ve şeffaflık içinde yürütülen projenin önemine işaret ederek, Katar'ın Filistinlilere verdiği desteğe teşekkür etti.

Hasayine, şu ana kadar tamamen yıkılan evlerin yüzde 60'lık kısmının yeniden inşa edildiğini, kısmen yıkılan konutlardan da 130 binden fazlasının onarıldığını belirtti.

RAF kurumu "Rahmet Elçileri" birimi Başkanı Ahmed Yusuf Fahru ise projenin Katar halkının Gazze'ye bir sevgi ve destek mesajı taşıdığına dikkati çekerek, 15 evin sahiplerini bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İsrail'in Temmuz 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 12 bin konut tamamen, 160 bini de kısmen yıkılmıştı.

Katar RAF Gazze