gazze'de evsiz kalan insanlar

Gazze'de 600 aileye konut

Genel Merve N. Güreş 07.12.2015
Birleşik Arap Emirlikleri Gazze'de 600 aileye konut verdi.
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) finanse ettiği proje kapsamında Gazze'de 600 aileye konut verildiği bildirildi.   Filistinli aileler konutlarını, düzenlenen törenle, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) yetkililerinden teslim aldı. UNRWA Altyapı ve Mülteci Kamplarını Geliştirme Sorumlusu Refik Abid, törende yaptığı konuşmada, "Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan Kenti" ismini taşıyan ve dünya standartlarına göre inşa edilen konutların sahiplerine teslim edildiğini belirtti.

PROJE 20 MİLYON DOLARA MAL OLDU

Projeden İsrail'in saldırılarında evleri yıkılanlar, fakirler ve yol yapım çalışmaları nedeniyle evsiz kalanların faydalandırıldığını kaydeden Abid, projenin 20 milyon dolara mal olduğunu ifade etti. UNRWA Operasyon Direktör Yardımcısı Melinda Young da evlerin inşaatına 2007'de başlandığını ancak İsrail'in saldırıları ve uyguladığı ambargo nedeniyle pek çok kez çalışmaların kesintiye uğradığını kaydetti.

GAZZE'DE 14 BİN EV ZARAR GÖRDÜ

"600 aileye barınacakları yer temin etmekten ötürü çok mutluyum" diyen Young, Gazze'de 14 bin evin savaşlardan zarar gördüğüne işaret ederek, UNRWA'nın BAE ile Gazze'de yeni projeler geliştirme üzerinde fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi. Young, Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını ve Filistinlilere seyahat etme, tarım ve balıkçılıkla uğraşma, yapı malzemesi ithal etme hakkının verilmesini istedi.

500 BİN KİŞİ OKULLARA SIĞINDI

İsrail'in 7 Temmuz'da "roket atılmasını" gerekçe göstererek Gazze'ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kaldı.

gazze konut