Gazze Şeridi

Gazze Şeridi'nin yeniden imarı silahsızlanmaya bağlı!

Genel Zeynep Karabağ 23.08.2016
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Gazze Şeridi'nde yeniden imarın silahsızlanmaya bağlı olduğunu belirtti.
İsrail Savunma Bakanı Liberman: "Benim tutumum açık, onarıma karşı Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılmasını öngörüyorum. Formül bu. İsrail Hamas'ın silahlanmasına müsaade edemez"

İsrail ordu radyosunun haberine göre, Liberman bir kışlada yaptığı konuşmada, Gazze'nin yeniden imarı için, "Benim tutumum açık, onarıma karşı Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılmasını öngörüyorum. Formül bu. İsrail Hamas'ın silahlanmasına müsaade edemez." ifadelerini kullandı.

Liberman, Hamas'ın paraları silahlanmak ve tünel kazmak için kullandığını iddia ederek, Hamas'ın İsrail, ABD ve Avrupa Birliği'nin bir insani kriz olması halinde Gazze sakinleriyle ilgileneceğini bildiğini ileri sürdü.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hazırlanan rapora göre, İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda yaklaşık 12 bin ev tamamen yıkılmış, 160 bin ev hasar görmüş, bunların 6 bin 600'ü ise kullanılamaz duruma gelmişti.

Gazze Şeridi Avigdor Liberman BM Kalkınma Programı