Fıstık Park

Gaziantep'e Fıstık Park geliyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 20.02.2015
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, fıstığın ana vatanı Gaziantep'e Fıstık Park yapmak için harekete geçti.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Gazianteplilere verdiği vaadlerden birisi olan Fıstık Parkı, Fıstık Araştırma Merkezi'nin yerine yapılacak. İsminin Gaziantep ile özdeşleştiği Antep fıstığının şehre yeni bir simge kazandıracağını ifade eden Şahin, gelen yerli ve yabancı turistlerin fıstığın her aşamasını bu parkta görebileceklerini ifade etti.

Fıstık Müzesi de yapılacak

Parkın içinde ayrıca; çocuk köyü, festival meydanı, fıstık müzesi, karşılama yapıları, turist enformasyon merkezi, piknik alanları, su gösteri alanları, gölet, fıstık araştırma merkezi ve 500 araçlık otopark da bulunacak.

Gaziantep'in yeni simgesi olması hedeflenen Fıstık Parkı'nda bir de fıstık için müze yapılacak. Fıstığın yaş, kuru, kabuklu, kabuksuz olmak üzere birçok çeşitleri ile fıstıktan elde edilen ürünlerin sergileneceği müzede; fıstık hakkında her bilgiye ulaşılabilecek. Fıstık Parkı'nın içerisinde sergi ve satış ofislerinin de yer alacağı kompleksler de yapılacak.

Fıstık gibi karşılama

Parkın girişine fıstık renginde ahşap kaplama ve yeşil camlarla fıstık şeklini andıran bir görsel yapılacak. Bu sayede parka girenler dev bir Antep fıstığının görselinden geçerek parka girecek.

İki etap halinde hayata geçirilecek olan fıstık parkında; satış ünitelerinin yanı sıra yeşil çatı uygulaması da yapılacak. Cephelerdeki yoğun cam uygulaması yeşil renkte olup fıstığı anımsatan bir görüntü oluşturulacak.

Birinci etabın toplam alanının 32 bin 830 metrekare olarak açıklandığı Fıstık Park'taki karşılama kompleksinin inşaat alanı 420 metrekare, yüksekliği 17,5 metre, peyzaj alanı 2 bin metrekare, bitkisel alanı da 19 bin 666 metrekare olarak belirlendi.

Emlaktasondakika.com

Gaziantep Fıstık Park Fıstıkpark Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi