Gayrimenkul sertifikası

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Genel 12.04.2017 16:18

Gayrimenkul sertifikası, konut projelerinin herkesin ortak olabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul sertifikası, Türkiye'de ilk defa TOKİ ve Makro işbirliğiyle Park Mavera 3 projesinde uygulanıyor. Gayrimenkul projelerine bireysel ve kurumsal yatırımcıların SPK denetiminde güvenle ortak olmalarını sağlar. 

Gayrimenkul sertifikasıyla herhangi bir gayrimenkul projesine tek başına yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan ancak gayrimenkule yatırım yapmak isteyen tüm kesimlerin çok ufak birikimlerle kredi çekmeden, faize bulaşmadan yatırım yapmasına imkan tanınması amaçlandı.

Topraktan yatırıma ortak olmak isteyen Türkiye'nin ve dünyanın her tarafından her gelir grubundan yatırımcılar dilerse projenin teslimine kadar bekleyebilir, dilerse de istediği an yatırımını o anki borsa değerinden nakde dönüştürebilir.

  • Gayrimenkul Sertifikası; inşa edilecek veya edilmekte olan bir projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir. 
  • Gayrimenkul Sertifikası yatırımcılara sertifika biriktirerek konut sahibi olma veya gayrimenkul değerlemesine katılma imkanı sağlar.
  • Ayrıca, küçük yatırımcılara değerli gayrimenkul projelerine yatırımları oranında ortak olma imkânı sağlayan, faizsiz bir sermaye piyasası aracıdır.
  • Yatırımcılar,  Borsa İstanbul'da işlem görecek sertifikalarını istedikleri kadar artırma veya isterlerse borsada satıp nakde döndürme imkanına sahip olurlar.
  • Gayrimenkul Sertifikaları, Borsa şeffaflığında ve SPK denetiminde işlem görür.
  • TOKİ tarafından ihraç edilen gayrimenkul sertifikalarının ait olduğu projelerde inşaatın tamamlanması TOKİ'nin güvencesi altındadır.