Atatürk Barajı

GAP, yöre çiftçisine süs bitkilerini sevdirdi

Genel Emine Pile 18.03.2015
Jeotermal enerji kaynağı avantajını değerlendiren Şanlıurfa'da, jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda süt bitkileri yetiştiriciliği yaygınlaşıyor
Atatürk Barajı'nın sağladığı sulama imkanı ve ilave yatırımlar sayesinde ülkenin tarım kenti olarak anılmaya başlayan kent, son yıllarda seracılıkta da adından söz ettirmeye başladı.

Yaklaşık 15 yıl önce Karaali bölgesinde bulunan jeotermal su kaynağı ise daha önce bölgenin yabancısı olduğu seracılığı yaygınlaştırdı. Hazırlanan seralarda başta salkım domates olmak üzere sebze yetiştirilirken bazı girişimciler ise süs bitkilerine yöneldi.

Üretici Fuat Gömük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede uzun yıllar domates yetiştirdiğini ancak son 3 senedir bunun yerine süs bitkilerini tercih ettiğini söyledi. 

Süs bitkilerinde kar oranının daha fazla olduğunu belirten Gömük, bu durumun kararında etkili olduğunu ifade etti.

"Her bölgeye yolluyoruz"

Süs bitkilerinin Güneydoğu'da henüz çok fazla bilinmediğini anlatan Gömük, şöyle konuştu:
"Çiçekçiliğin bölgemizde eksikliğini hissettik ve bu işe başladık, 'dışarıdan geleceğine kendimiz üretelim' dedik. Allah'a şükür işlerimiz çok iyi, burada ürettiğimiz ürünleri ülkenin çeşitli kentlerine ve yurtdışına yolluyoruz. Önceden Antalya, Bursa ve Mersin'den buraya süs bitkisi gelirdi şimdi biz oraya yolluyoruz."

Gömük, jeotermal enerjinin seracılıkta büyük bir avantaj olduğunu vurguladı.

Sıcak suyun giderleri düşürdüğünü ifade eden Gömük, "Şu anda 26 dönümde süs bitkisi yetiştiriyoruz, önümüzdeki yıl bunu 2 katına çıkarmayı amaçlıyoruz. Serada tropik, sarmaşık, kauçuk, ficus ve yukka olmak üzere 18 çeşit bitki yetiştiriyoruz. Hollanda'ya da satışlarımız oluyor geçen yıl yaklaşık 15 bin bitki yolladık. Bu sene sayının artacağını ümit ediyoruz" diye konuştu. 

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz da bölgede seracılığın hızla geliştiğini ve alanda çeşitliliğin arttığını hatırlattı.

Yatırımcıların son dönemde süs bitkilerine yöneldiğini ifade eden Yanmaz, gelecekte sera alanlarının artacağını belirtti. 

GAP süs bitkileri Atatürk Barajı