ahmet davutoğlu

GAP bölgesinde yatırımlar devam edecek!

Genel Uğurcan Tokay 08.03.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, GAP bölgesine 26,7 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu Anadolu Projesi Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "GAP bölgesi yatırımlarının toplam kamu maliyetleri içindeki payı 2002'de yüzde 5'ti. Bizim dönemde bu yüzde 10,5'e çıktı. Burada da durmayacağız. İkinci eylem döneminde de yaklaşık 26,7 milyar lira kamu yatırımı yapacağız" ifadelerini kullandı.

Yeni GAP Eylem Planı ile mevcut yatırımların tamamlayacağını belirten Başbakan Davutoğlu, "Yenilikçi, ekonomik ve toplumsal gelişimi hızlandırıcı, istihdam arttırıcı, üretim odaklı, insani kalkınmayı teşvik eden yeni politikalar ortaya koyacağız" dedi.

Davutoğlu, Kurlarda gözlenen dalgalanmanın da Türkiye'nin iç şartlarından ve Türkiye ekonomisi şartlarından daha çok avro, dolar paritesinde gözlenen bir dalgalanmayla ilgili olduğunu kaydederek, "Bununla ilgili de dakika dakika dünyadaki trendi takip ederek en doğru adımları atıp bu dalgalanmalardan Türkiye ekonomisinin etkilenmemesi yönünde çabamızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Serbest kur sistemi içinde tüm bu dalgalanmaları ekonominin istikrarını sarsmadan değerlendirmek icap eder. O bakımdan kamuoyumuzun, bütün kurum ve kuruluşlarımızla tam bir koordinasyon içinde olduğumuzu bilmelerinde fayda mülahaza ediyorum. İlgili tüm kurumlarımızla her an temas halindeyiz. Özellikle iş dünyamızın, yatırımcılarımızın, halkımızın Türkiye'nin ekonomik gücüne güvenmesi, finansal ve bankacılık sistemindeki sağlam yapısına güvenmesi ve ekonomi yönetimi bağlamında da yakın koordinasyon içinde her türlü tedbiri alacağımızı bilerek, istikrarı bozacak bazı spekülasyonlardan uzak durması büyük önem taşıyor."

AA

ahmet davutoğlu gap yatırımları gap projesi